Tableau jest narzędziem, które wyróżnia się przede wszystkim podejściem do wizualizacji danych. Wybrany zestaw miar i wymiarów jest dopasowywany do najlepszej formy graficznej prezentacji danych. Są jednak takie momenty że dobrze jest wrócić do postaci tabeli przestawnej. Tabela przestawna może zawierać również bardziej wyrafinowane elementy typu kolorowanie komórek, czy kształty symbolizujące różne kpi. Tutaj zaczynają się schody. Zacznijmy od kolorowania. Poniższy rysunek pokazuje tabelę w której mamy dwie miary sprzedaż, zysk. Chciałbym pokolorować te elementy sprzedaży gdzie wartość jest większa od 50k na inny kolor. W tym celu tworzę pole kalkulowane i używam go w kontrolce koloru.
Tutaj małe zaskoczenie, okazuje się że przy okazji pokolorowana została również miara zysku. Po kilku minutach walki z Tableau dochodzę do wniosku że w tabeli można nadać tylko jeden schemat kolorowania wierszy i aplikuje się on do wszystkich miar. Niemożliwe jest więc pokolorowanie osobno sprzedaży i zysku. Podany schemat dotyczy również pozostałych kontrolek (kształt, rozmiar). Długo nie mogłem uwierzyć że tak oczywista w MS Excel rzecz jest niemożliwa do uzyskania w Tableau.
Przełom przyniosła konferencja Tableau8Tour w Warszawie gdzie spotkałem Bethany Lyons z Tableau, która pokazała mi prosty trick umożliwiający tworzenie dowolnych kombinacji kolorów, kształtów w tabeli. Trick polega na użyciu sztucznych miar kalkulowanych zwracającyh 0, lub 1 a następnie na konstruowaniu z nich wielopoziomowych wykresów do których w polach tekstowych mamy poszczególne miary. Przykładowe efekty poniżej :)
Dokładnie to o co chodziło! A teraz jak osiągnąć ten efekt, krok po kroku:
- zdefiniuj miarę, która zwraca 0.0 (można ją nazwać 0.0.)
- przesuń miarę 0.0 do kolumn
- ustaw marks type na tekst
- przesuń miarę/wymiar (w tym przypadku sales), który chcesz wyświetlić do kontrolki tekstu
- ustaw format-> zero lines->none
- kliknij prawym przyciskiem na 0.0 na dole, edit axis, ustaw tytuł, wyłącz tick marks
- wyskaluj tabelkę tak żeby miała odpowiednią wielkość (przeciągając za prawy górny róg)
Dodanie kolejnej kolumny spowoduje rozdzielenie mark types na multiple, co daje możliwość ustawienia dowolnego formatowania (np. koloru) dla każdej z kolumn. Tu można znaleźć plik twbx z efektem. Oczywiście ilość kolumn może być dowolna, dla każdej można ustawić indywidualnie sposób kolorowania, schemat dodawania jest ten sam.
f. freccia
KOMENTARZE