Tableau 9, testujemy!!!

         Na oficjalnym blogu Tableau pojawiła się informacja, że twórcy oprogramowania chcąc mieć pewność, że Tableau 9.0 jest już gotowe, udostępnili możliwość przetestowania Tableau 9 Beta.         W programie beta mogą wziąć udział użytkownicy Tableau, posiadający aktywny klucz licencyjny. Aby uzyskać dostęp do beta, prosimy o kontakt z naszym konsultantem (Ewa Łapińska: +48 601 912 064).

          Najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone w nadchodzącej wersji Tableau, zostały zaprezentowane na konferencji 2014 Tableau Conference. Aby dowiedzieć się więcej zapraszam do obejrzenia nagrania z konferencji oraz przeczytania dalszej części artykułu, w której zostały opisane nadchodzące udoskonalenia.

Eksploracja danych na mapach


         W nowej wersji Tableau możemy spodziewać się udoskonalonego paska narzędzi, związanego z poruszaniem się po mapach.

         Oprócz standardowej lupy będzie możliwość zaznaczania interesujących nas fragmentów mapy za pomocą wybranych kształtów. Pojawi się również bardzo użyteczna wyszukiwarka, w której możemy wskazać po nazwie stan/region/miasto (w zależności od detali na widoku), które chcemy przybliżyć.


Story Points


         W nowej wersji Tableau Story Points będzie można tworzyć za pomocą skrótowej ikonki, jak nowy arkusz lub dashboard.
         Zmiany dotyczą nowych możliwości w zakresie formatowania wyglądu prezentacji Story. Będziemy mogli formatować wygląd paska nawigacyjnego w Story, zmieniać wysokość i szerokość okienek nawigujących (poprzez łapanie za granice okienka i przeciąganie), kolor tła, a także styl i rozmiar czcionki wewnątrz okienek. Przypomnijmy, że dotąd była możliwość formatowania jedynie wyglądu ogólnego tła w Story, tytułu oraz okienek tekstowych Descriptions.
Kalkulacje Ad-Hoc i nowy edytor kalkulacji


         Jak dotąd kalkulacje tworzyliśmy w edytorze kalkulacji, a następnie mogliśmy wykorzystać je jako element na widoku lub jeden z atrybutów, np. kolor. W nowej wersji Tableau możemy spodziewać się możliwości wykonywania kalkulacji Ad-Hoc.
         W nowej wersji Tableau możemy spodziewać się także nowego, udoskonalonego edytora kalkulacji, który podpowiada jak można dokończyć formułę, którą piszemy, rozwijając listę dostępnych możliwości.

         Ponadto kalkulację możemy zamieścić na widoku przeciągając ją bezpośrednio z edytora kalkulacji i na odwrót – kalkulację z widoku możemy przeciągnąć do edytora.

Zakładla Analytics - dynamiczny panel analityczny


         W nowej wersji Tableau znajdziemy panel analityczny Analytics, zamieszczony tuż obok zakładki Data, który umożliwi szybkie dodawanie do widoków (poprzez przeciągnięcie) obiektów analitycznych, takich jak np. linia trendu.
Zarządzanie danymi


         W nadchodzącej wersji Tableau zmieni się wygląd menu rozwijanego przy zmiennych w zakładkach Dimensions i Measures, a mianowicie:
         Opcje Create Calcucated FieldCreate GroupCreate SetCreate Parameter będą zgrupowane w rozwijaną podlistę o nazwie Create,
podobnie jak opcje związane z obsługą hierarchii będzie można znaleźć w podliście Hierarchy. Pojawi się również możliwość edytowania aliasów wskazanej zmiennej, Aliases. Przypomnijmy, że w starszych wersjach Tableau należało wybrać z menu, rozwijanego przy podłączonym źródle danych, opcję Edit Aliases i wskazać zmienną, której aliasy chcemy edytować (możliwość ta oczywiście pozostanie dostępna). Pojawi się również możliwość wybierania szybkiego filtra Show Quick Filter, dostępna wcześniej jedynie przy budowie dashboardów. Zastosowanie nowej podlisty, Transform, zostanie omówione w kolejnym punkcie artykułu.


Rozdzielanie kolumn tekstowych


         Nową ciekawą funkcjonalnością w Tableau 9.0 będzie możliwość rozdzielania kolumn tekstowych, bez konieczności korzystania z edytora kalkulacji i funkcji z grupy String. Opcja ta będzie dostępna w nowej podliście w menu, rozwijanym przy wskazanej zmiennej, Transform:
Jak to działa? Gdy wybierzemy opcję Split przy wskazanej zmiennej, rozbijemy ją na kilka nowo utworzonych zmiennych, które pojawią się w zakładce Dimensions (oryginalna zmienna zostanie zachowana). Możemy definiować liczbę kolumn jaką chcemy uzyskać i wskazać separator, względem którego chcemy dzielić.Kolumny będziemy mogli rozdzielać już na etapie łączenia się z danymi. 
         Opcja Split będzie dostępna dla następujących źródeł danych:

Tableau data extracts, Microsoft Excel, Text, Salesforce, OData, Microsoft Azure Market Place, Google Analytics, HP Vertica, Oracle, MySQL, PostgreSQL, Teradata, Amazon Redshift, Aster Data, Google Big Query, Cloudera Hadoop Hive, Hortonworks Hive, Microsoft SQL Server.


 Łączenie z danymi i metadane


         Na etapie łączenia się ze źródłem danych będziemy mogli podświetlać okienko z metadanymi, dotyczącymi zaznaczonej zmiennej. 


Będzie również możliwość zmiany nazw zaznaczonych zmiennych lub zmiany ich aliasów (opcje Rename i Aliases). Ponadto będzie możliwość przemieszczania się pomiędzy widokiem na dane, a wydrukiem poszczególnych zmiennych w zbiorze.
         Warto również wspomnieć, że w nowej wersji Tableau strona, związana z podłączaniem źródła danych będzie widoczna jako pierwsza ikonka w workbook`u, co ułatwi nawigację pomiędzy arkuszami a konektorem. Nie będzie potrzeby wybierania opcji Edit Data Source z menu, rozwijanego przy podłączonym źródle. Ikonki, związane z wyborem widoku, nie będą się dłużej znajdowały w prawym górnym rogu workbook`a, lecz w prawym dolnym.


Data Interpreter


         Czasami format danych w Excelu sprawia, że zbiór jest trudny do analizowania w Tableau, np. kiedy dane zawierają różnego typu nagłówki, stopki, puste wiersze lub kolumny. Tableau w wersji 9.0 udostępni Data Interpreter, czyli narzędzie, które usunie nieistotne informacje ze źródła, by pomóc przygotować je do analizy.

         Po podłączeniu źródła, gdy Tableau wykryje nieistotne informacje, pojawi się okienko z informacją oraz ikonka Turn on, za pomocą której można uruchomić Data Interpreter.
Data Interpreter usunie nieistotne informacje i automatycznie odświeży widok źródła, przedstawiając jego interpretację. Pojawi się również ikonka Review results, za pomocą której można wyświetlić szczegóły, związane z interpretacją podłączonego źródła.
By rozpocząć analizowanie interpretacji źródła danych, wykonanej przez Data Interpreter, wystarczy przejść do arkusza. Jeśli chcemy pracować na oryginalnym źródle, wystarczy nacisnąć ikonkę Turn off, by wyłączyć Data Interpreter.
Obracanie danych (Pivot Data)


         W przypadku pracy na danych, które jest ciężko analizować w postaci tabelarycznej, będzie możliwość szybkiego ich „obrócenia” (ang. pivot) do postaci kolumnowej.

         Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy liczbę sprzedanych urządzeń w kwartale przez trzech producentów w trzech różnych kolumnach.
Gdy na etapie łączenia się z danymi zaznaczymy te trzy kolumny i wybierzemy opcję Pivot, wygenerujemy w zbiorze danych dwie nowe kolumny: Pivot field names i Pivot field values, które zastąpią oryginalne zmienne w zbiorze.


Do obiektu zwanego „Pivot” możemy dołączać kolejne zmienne.


  

Zarządzanie danymi na Tableau Server


         Modyfikacje wprowadzone na Tableau Server umożliwią łatwiejsze zarządzanie zawartością serwera. Strony Projects, Workbooks i Data Sources będą zawierały linki do powiązanych treści i elementów zamieszczonych na serwerze:

 ·          Projects Page – na każdej stronie będą widoczne ikonki ułatwiające nawigację,
·          Workbook Page – będzie zawierała informację o tym „ile” i „jakich obiektów”, powiązanych z wybranym workbook`iem, znajdziemy na serwerze.

         Po zaznaczeniu wybranych obiektów, np. arkuszy w workbook`u, pojawi się lista możliwych działań (akcji), jakie możemy podjąć na co najmniej jednym z zaznaczonych obiektów.
Uprawnienia użytkowników na Tableau Server


         W celu szybszego zarządzania Tableau Server usprawnione zostanie nadawanie uprawnień dla użytkowników. Jak to się robi? Dla wybranych, zaznaczonych elementów na serwerze wybieramy akcję "Permissions" i specyfikujemy regułę związaną z uprawnieniami dla pojedynczego użytkownika lub grupy użytkowników.


Wyszukiwanie treści na Tableau Server


         Na Tableau Server znajdziemy wyszukiwarkę treści, która dla danego słowa kluczowego wyświetli listę wszystkich dopasowań, znalezionych na serwerze, zgrupowanych w widoki, workbooki i projekty. Gdy przytrzymamy myszkę nad interesującym nas elementem, zobaczymy okienko Tooltip, które dostarczy nam więcej informacji na jego temat. Możemy otworzyć wybrany element bezpośrednio przez kliknięcie na odpowiadającą mu ikonkę w wyświetlonej liście.
Tworzenie kalkulacji na Tableau Server i zakładka Analytics


         W Tableau Server 9.0 będzie możliwość tworzenia pól kalkulowanych, w tym ad – hoc, przy edycji widoków bez udziału Tableau Desktop. Ponadto znajdziemy również zakładkę, związaną z dynamicznym panelem analitycznym.
Praca w chmurze i Mobile Analytics


         W przypadku pracy z Tableau Online będziemy mogli łączyć się bezpośrednio z chmurami danych, jak Google BigQuery i Amazon Redshift.  


         Dla użytkowników telefonów komórkowych przewidziany jest program „Project Elastic”, dzięki któremu połączenie z internetem nie będzie już niezbędne do otwierania dashboardów na telefonach lub tabletach.KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Tableau 9, testujemy!!!
Tableau 9, testujemy!!!
https://2.bp.blogspot.com/-e5iQ9GYznWM/VkEkaZseZEI/AAAAAAAAAe4/VASlnTU0Jvw/s640/image1.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-e5iQ9GYznWM/VkEkaZseZEI/AAAAAAAAAe4/VASlnTU0Jvw/s72-c/image1.jpg
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/01/tableau-90-juz-wkrotce-jakie-beda-zmiany.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/01/tableau-90-juz-wkrotce-jakie-beda-zmiany.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować