Hierarchia filtrowania danych w Tableau

W początkowej fazie nauki Tableau, po opanowaniu podstawowych funkcjonalności, pojawia się pytanie „jak to jest z tym filtrowaniem w Tableau?”.

Czy wszystkie możliwości filtrowania są sobie równe? Czy istnieje jakaś „kolejność działań”, którą Tableau wykonuje podczas filtrowania źródła danych?

Oczywiście tak. Filtrowanie na poziomie źródła danych - podłączonego live oraz extractu, jest dla nas oczywiste. Często funkcjonalność ta wykorzystywana jest do ograniczenia zakresu danych wejściowych np zmienną daty, którą ograniczamy do analizowanego przez nas zakresu. Te filtry, intuicyjnie dla nas, wykonywane są na samym początku pracy z programem. Wiemy, że późniejsze operacje wykonywane są na zbiorze już ograniczonym.

Nieporozumienia pojawiają się później. Czy filtr oparty na wymiarze jest równorzędny z filtrem miary? Jak do filtrowania ma się LOD (Level of Detail Expressions)?

Warto zapoznać się z tabelą prezentującą hierarchię filtrowania aby uniknąć nieporozumień podczas pracy z naszymi danymi.
Dwie pierwsze górne pozycje (Extract Filters oraz Data Source Filters) jak wspomniałem na wstępnie są dla nas jasne. Wykorzystuje się je świadomie przygotowując dane do analizy.

Wielu użytkowników Tableau stosuje pozostałe pozycje z hierarchii bez świadomości jak będą one wpływać na kolejne kalkulacje wykonywane na źródle danych.

Warto pamiętać gdzie w hierarchii mają swoje miejsce operatory LOD jak FIXED oraz INCLUDE/EXCLUDE.

Aby zrozumieć przedstawione zależności posłużmy się prostym przykładem:

#1. Poszukajmy TOP 10 klientów o najwyższej sprzedaży (pracujemy na danych testowych Superstore)

- tworzymy tablę klientów z informację o segmencie oraz sumie sprzedaży dla każdego z nich


- filtrujemy pole „customer name” dla Top 10 klientów po sumie sprzedaży- otrzymujemy listę 10 klientów o najwyższej sumie sprzedaży. Co się stanie jeżeli pojawi się potrzeba odfiltrowania segmentu „Home Office”? Sprawdźmy to dodając filtr na polu „Segment” wykluczając wartość „Home Office”. Okazuje się, że nasza lista TOP 10 klientów nagle skurczyła się do 8 pozycji. Jeżeli zastosowalibyśmy parametr wyboru ilości wyświetlanych klientów (TOP N), użytkownik wybierając wartość 10 otrzymałby listę 8 pozycji.


Jaka jest przyczyna takiego efektu filtrowania? Oba filtry zostały oparte o wymiar (Dimensions) przez co są wykonywane równolegle.

Jeżeli filtr oparty o zmienną „Segment” przesuniemy do kontekstu (Add to Context) Tableau przeliczy filtry w kolejności zaprezentowanej w tabeli przywołanej na początku wpisu. Najpierw ze zbioru danych usunie segment „Home Office” i kolejno poszuka TOP 10 klientów o najwyższej sprzedaży.


Zachęcam do zapoznania się z kolejnością filtrowania oraz wpływem na kalkulacje LOD. Powodzenia!

KOMENTARZE

BLOGGER: 1
Loading...
Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Hierarchia filtrowania danych w Tableau
Hierarchia filtrowania danych w Tableau
https://1.bp.blogspot.com/-ISouD5YuYSw/V8a3rRjE36I/AAAAAAAAA3k/IHmvGum0slAAD1ZTXDR2jefT7lnh-sNyACLcB/s640/Zrzut%2Bekranu%2B2016-08-31%2Bo%2B11.56.12.png
https://1.bp.blogspot.com/-ISouD5YuYSw/V8a3rRjE36I/AAAAAAAAA3k/IHmvGum0slAAD1ZTXDR2jefT7lnh-sNyACLcB/s72-c/Zrzut%2Bekranu%2B2016-08-31%2Bo%2B11.56.12.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2016/08/hierarchia-filtrowania-danych-w-tableau.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2016/08/hierarchia-filtrowania-danych-w-tableau.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować