Projektowanie dashboardów na urządzenia mobilne z Device Designer


Tableau 10 wprowadziło przełomową funkcję, która rozwiązuje główny problem każdego projektującego mobilne dashboardy. W końcu znaleziono odpowiedź na pytanie: 

Jaki rozmiar?

Bez znajomości urządzeń grupy docelowej projektowanie mobilnych dashboardów nie należy do najprostszych zadań. Web Analytics jak Google Analytics, Web Trends, Omniture pozwolą Ci zlokalizować najczęściej występujące urządzenia do odwiedzania Twoich wizualizacji.
Od czasu Tableau 10 nie musisz przejmować się Web Analytics tyle samo, co kiedyś. Nowo wprowadzona opcja Device Designer wykrywa rozmiar urządzenia i inteligentnie dopasowuje do niego dashboard. 

Device designer krok po kroku

Sprawdź wygląd swojego dashboardu z poziomu wszystkich mobilnych urządzeń bez wychodzenia z Tableau.
 • Przejdź do Dashboard i wybierz Device Preview. Jest to jedno miejsce, które pomaga Ci skontrolować wiele aspektów jednocześnie: obserwujesz responsywność elementów, zapewniasz ciągle satysfakcjonujący UX pod środowisko użytkownika końcowego.
  Pojawi się czarna ramka, która przedstawia wybraną rozdzielczość urządzenia. Możesz wybrać widok horyzontalny lub wertykalny i od razu poprawić ewentualne miejscowe niedociągnięcia. Korzystaj z elementów Layer Container w Objects (Horizontal, Vertical, Blank) do regularnego rozmieszczenia konkretnych elementów (więcej o tym było tutaj). 
W menu nad dashbordem możesz wybrać interesującą wersję urządzenia (1), model (2), widok wertykalny lub horyzontalny (3), zapisanie widoku w Tableau (4).
Nad polem do projektowania dashboardu znajdziesz ustawienia Device Preview

 • Ustal uniwersalny układ dashboardu. Będzie wyświetlany, gdy nie ustalisz widoku na konkretne urządzenia w częściach menu (1) i (2). W Device type (1) wybierz Default. W drop-down menu po lewej jego rozmiar:
  Ustawienie zakresu wyświetlania dashboardu
  w konkrentym widoku


  - Fixed size, czyli stała rozdzielczość może być albo niestandardowo dobrana przez Ciebie lub proponowana przez Tableau (np. typowa rozdzielczość na bloga, kartkę A4, A3 itp.)

  - Automatic dopasowuje wizualizację pod każdy rodzaj urządzenia. Ta opcja czasem deformuje czcionki, dlatego warto kontrolować rozdzielczość dashboardu we wszystkich widokach! W dodatku dashboard ładuje się dłużej niż w przypadku opcji fixed size i range.

  - Range ustanawia minimalny i maksymalny zakres wyświetlania dashboardu w danym widoku. Jeśli rozdzielczość zostanie przekroczona, Tableau powróci do ustawień z Default.

  Po każdym stworzeniu widoku dodaj go w górnym Menu (4).
 • W menu po lewej pojawią się ustawienia dot. niestandardowego widoku: rozmiar i układ strony.

  Size - nazwa_urządzenia:
  W menu po lewej ustawisz właściwości dla projektowanego
  urządzenia (w naszym przypadku jest to widok na tablet)


  - Default
  powiela ustawienia z Default Device.

  - Fit all
  dopasowuje dashboard do wysokości i szerokości urządzenia. Jest to dobra opcja pod warunkiem, gdy znamy urządzenia mobilne naszych końcowych użytkowników. Inaczej istnieje ryzyko, że wiele obiektów będzie zdeformowanych.

  - Fit width
  dobiera automatycznie tylko szerokość. Wysokość (Height) określa, ile miejsca ma zajmować wizualizacja na ekranie. Jeśli urządzenie będzie miało mniejszą wysokość, dashboard będzie trzeba "scrollować". Jest to najmniej ryzykowna opcja i najbardziej rekomendowana.

  Layout - nazwa_urządzenia:
  W tym miejscu modyfikujesz layout albo dowolnie (przy wybranej opcji Custom) albo zatwierdzisz powrót do tego samego układu co w Default Device.

Dostęp do danych przez urządzenia mobilne jest przewagą konkurencyjną twojego przedsiębiorstwa. Device Designer w Tableau 10 stał się krokiem do przodu w stronę sprawniejszej interakcji z informacją w każdym miejscu i o każdym czasie. Jeśli przy tym zależy Ci na wydajności wizualizacji, stosuj najczęściej device type: fixed size i range.

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Projektowanie dashboardów na urządzenia mobilne z Device Designer
Projektowanie dashboardów na urządzenia mobilne z Device Designer
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjuyGHPtzaPwx-2TmIJ4BDgMhHcamL2pe1kmDGwXDIjUs7gTCSl94pVFZn-cKY5uZB40KFG1Vc-P5RyukiaeTLRpMSGZ16-bohGhDatR5lTlXtU28tM5vasYprzYZo6oIHXMW0cvlNDrlKa/s400/hh.PNG
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjuyGHPtzaPwx-2TmIJ4BDgMhHcamL2pe1kmDGwXDIjUs7gTCSl94pVFZn-cKY5uZB40KFG1Vc-P5RyukiaeTLRpMSGZ16-bohGhDatR5lTlXtU28tM5vasYprzYZo6oIHXMW0cvlNDrlKa/s72-c/hh.PNG
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2016/11/projektowanie-dashboardow-na-urzadzenia.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2016/11/projektowanie-dashboardow-na-urzadzenia.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować