Wizualizacja targetów sprzedażowych w Tableau.
Tableau daje łatwą możliwość wizualizacji danych z różnych źródeł. Dzisiaj zajmiemy się pokazaniem targetów np. sprzedaży grup produktów w czasie.
Do stworzenia wizualizcji potrzebujemy informacji o sprzedaży grup produktów, informacje te możemy łatwo pobrać z systemu ERP w którym rejestrowane są faktury. Pobranie tej informacji wymaga połączenia tabel z informacjami o fakturach (gdzie są kwoty sprzedaży) oraz produktach i grupach (analizujemy sprzedaż grup). Możemy skorzystać z możliwości połączenia wielu tabel w Tableau lub stworzyć widok w bazie danych (ten sposób jest dla mnie łatwiejszy). Jeśli korzystasz z systemów Comarch XL, Comarch Optima, posiadamy gotowe widoki, które dają możliwość analizowania sprzedaży w Tableau (www.datacomsoftware.pl)
Targety często przechowywane są w zewnętrznym źródle danych np. w pliku MS Excel. W najprostszym przypadku jest to tabela zawierająca grupę produktu (Product Type), datę (Date) i wartość targetu (Target). Poniższy układ ma kształt tabelaryczny, poszczególne wiersze oznaczają targety w czasie dla poszczególnych grup produktów. Plik w tej postaci być od razu wczytany do Tableau, i użyty na wizualizacjach.
Taki plik wymaga drobnego przetworzenia w Tableau, podczas podłączenia. Musimy dodać do danych w kolumnach Q1, Q2, Q3, Q4, odpowiednie daty odpowiadające kwarałom roku. Zapytanie SQL w Tableau będzie wyglądało następująco:
Dane sprzedażowe są głównym źródłem danych w Tableau, Targety źródłem podrzędnym. Dane połączone są po grupach produktów i datach.
Stworzenie podstawowego raportu przedstawiającego wykonanie targetów jest bardzo proste: klikamy miarę: sprzedaż, następnie typ produktu, potem target. Po wybraniu typu wykresu: bullet graps otrzymujemy następujący wynik.
Wysokość słupka oznacza wielkość sprzedaży w danej grupie produktowej, linia referencyjna oznacza target. Cieniowanie pod słupkiem obrazuje 60%,80% zadanego targetu (jest to również linia referencyjna typu distribution)
Po dodaniu miary wykonanie do opcji kolorowania wykresu otrzymujemy efekt końcowy:
KOMENTARZE