Analiza wydajności? Braki w analizie biznesowej? Zrozumienie skąd, dokąd i przez jakie kanały przepływają zasoby jest kluczem do sukcesu. Odpowiadamy czym jest diagram Sankey’ego i kiedy po niego sięgnąć.
Co to?
Sankey to diagram przepływu (ang. flow chart), który mówi z jakiego źródła, przez jakie kanały i do jakiego miejsca docelowego zmierzają zasoby. Pokazuje części całości migrujące do innych grupy i relacje między nimi. Przepływy łączą się węzłami, gdzie kumulują się informacje. Z następnego punktu węzłowego dane znowu rozparcelowują się do innych grup docelowych.Do zakodowania wielkości wartości stosuje się szerokość ścieżki przepływu. Zmienna sklasteryzowana ma szerszy obszar przepływu niż wartości bardziej rozdystrybuowane, których strumienie są węższe i finalnie lądują w różnych punktach.
Zastosowanie
Przykładowo Sankey używa się w przemyśle energetycznym, aby pokazać transformację energii. Stosuje się go też do wizualizacji wykorzystania budżetu. Liczby głosów na partie. Przydział produktów do kanałów dystrybucji. I w wielu innych przypadkach biznesowych. Ograniczeniem jest jedynie kreatywność analityka (i parę innych aspektów, o których mowa poniżej).W praktyce
Oba diagramy pochodzą ze źródła Sample Superstore. Pierwszy przedstawia prosty przepływ złożony z dwóch punktów węzłowych. Parametry pozwalają odkrywać różnice między przypływami dla poszczególnych zmiennych.Jak stworzyć?
W Tableau jest to kwestia stworzenia pól kalkulacyjnych odpowiadających za funkcję sigmoid do poprowadzenia linii. Wcześniej należy przetworzyć dane w Alteryx (lub ręcznie skopiować tabele w Excelu).W Excelu stworzysz Sankey przy pomocy VBA i biblioteki d3 JavaScript.
W Power BI diagram Sankey’ego jest jednym z dostępnych wizualizacji dla tabel przestawnych. Niestandardowe relacje między zmiennymi trzeba zakodować tworząc dodatkowe zapytanie w SQL. Tableau wykonuje to za ciebie.
Kiedy używać?
Używaj gdy chcesz... | Nie używaj gdy... |
---|---|
odpowiedzieć na pytania o ścieżki, relacje i sieci układów | masz wielki zbiór danych. Przy dwóch punktach węzłowych Sankey generuje potrojoną ilość komórek. W drugiej wizualizacji widzisz dziewięciokrotnie więcej danych niż oryginalnie. |
moc przekazu. Unikalny storytelling zapada w pamięć odbiorcom. | chcesz uniknąć zaszumienia informacji o rzadko występujących zmiennych. Lepiej wtedy pozostać przy tradycyjnych formach wykresów, np. słupkowym. |
efekt wow i brak nudy:) |
Wizualna forma przekazu nie będzie tak samo efektywna, gdy stanie się codziennością. Analitycy BI muszą poszerzać swoją wiedzę o nowe techniki wizualizacji, by sprostać oczekiwaniom użytkownika. Dodatkową wartość przynosi storytelling, gdzie dobór rodzaju wizualizacji do danych jest niezbędny. Sednem nie jest jedynie przekazanie informacji, ale wydobycie opowieści! Gdy jednak nie trafisz z wyborem diagramu/wykresu, możesz popłynąć z Sankey za daleko. Tak jak tutaj:
KOMENTARZE