Popłyń z Sankey – przegląd diagramów Sankey'go na Tableau Public

Analiza wydajności? Braki w analizie biznesowej? Zrozumienie skąd, dokąd i przez jakie kanały przepływają zasoby jest kluczem do sukcesu. Odpowiadamy czym jest diagram Sankey’ego i kiedy po niego sięgnąć.

 Co to?

Sankey to diagram przepływu (ang. flow chart), który mówi z jakiego źródła, przez jakie kanały i do jakiego miejsca docelowego zmierzają zasoby. Pokazuje części całości migrujące do innych grupy i relacje między nimi. Przepływy łączą się węzłami, gdzie kumulują się informacje. Z następnego punktu węzłowego dane znowu rozparcelowują się do innych grup docelowych.
Do zakodowania wielkości wartości stosuje się szerokość ścieżki przepływu. Zmienna sklasteryzowana ma szerszy obszar przepływu niż wartości bardziej rozdystrybuowane, których strumienie są węższe i finalnie lądują w różnych punktach.

Zastosowanie

Przykładowo Sankey używa się w przemyśle energetycznym, aby pokazać transformację energii. Stosuje się go też do wizualizacji wykorzystania budżetu. Liczby głosów na partie. Przydział produktów do kanałów dystrybucji. I w wielu innych przypadkach biznesowych. Ograniczeniem jest jedynie kreatywność analityka (i parę innych aspektów, o których mowa poniżej).

W praktyce

Oba diagramy pochodzą ze źródła Sample Superstore. Pierwszy przedstawia prosty przepływ złożony z dwóch punktów węzłowych. Parametry pozwalają odkrywać różnice między przypływami dla poszczególnych zmiennych.
Druga wersja posiada cztery węzły, z których trzy są parametrami z filtrami. Pełna manipulacja widokiem.

Jak stworzyć?

W Tableau jest to kwestia stworzenia pól kalkulacyjnych odpowiadających za funkcję sigmoid do poprowadzenia linii. Wcześniej należy przetworzyć dane w Alteryx (lub ręcznie skopiować tabele w Excelu).
W Excelu stworzysz Sankey przy pomocy VBA i biblioteki d3 JavaScript.
W Power BI diagram Sankey’ego jest jednym z dostępnych wizualizacji dla tabel przestawnych. Niestandardowe relacje między zmiennymi trzeba zakodować tworząc dodatkowe zapytanie w SQL. Tableau wykonuje to za ciebie.

Kiedy używać?

Używaj gdy chcesz... Nie używaj gdy...
odpowiedzieć na pytania o ścieżki, relacje i sieci układów masz wielki zbiór danych. Przy dwóch punktach węzłowych Sankey generuje potrojoną ilość komórek. W drugiej wizualizacji widzisz dziewięciokrotnie więcej danych niż oryginalnie.
moc przekazu. Unikalny storytelling zapada w pamięć odbiorcom. chcesz uniknąć zaszumienia informacji o rzadko występujących zmiennych. Lepiej wtedy pozostać przy tradycyjnych formach wykresów, np. słupkowym.
efekt wow i brak nudy:)

Wizualna forma przekazu nie będzie tak samo efektywna, gdy stanie się codziennością. Analitycy BI muszą poszerzać swoją wiedzę o nowe techniki wizualizacji, by sprostać oczekiwaniom użytkownika. Dodatkową wartość przynosi storytelling, gdzie dobór rodzaju wizualizacji do danych jest niezbędny. Sednem nie jest jedynie przekazanie informacji, ale wydobycie opowieści! Gdy jednak nie trafisz z wyborem diagramu/wykresu, możesz popłynąć z Sankey za daleko. Tak jak tutaj: 
Bardzo dużo (w dodatku nieintuicyjnych) kolorów, wiele drobnych zmiennych, nieczytelne przepływy i pokrywające się czcionki, wszechobecny chaos. Wizualizacja ma wyjaśniać nieznane, a nie być kolejnym labiryntem do pokonania.

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Popłyń z Sankey – przegląd diagramów Sankey'go na Tableau Public
Popłyń z Sankey – przegląd diagramów Sankey'go na Tableau Public
https://public.tableau.com/static/images/Co/ComplexSankey/Sankey/1_rss.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2017/02/popyn-z-sankey-przeglad-diagramow.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2017/02/popyn-z-sankey-przeglad-diagramow.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować