Zaawansowane wizualizacje na mapach.

Tableau umożliwia tworzenie wizualizacji na mapach. Mamy do wyboru dwie możliwości wizualizacji informacji geograficznej przy pomocy punktów lub kształtów.
W standardzie z Tableau Desktop dostajemy mapę całego świata wraz z informacjami o obrysach państw, podstawowych jednostek geograficznych (w przypadku Polski województw) i miejscowościami.
Dla niektórych Państw (np. USA), mamy możliwość skorzystania dodatkowo (w standardzie) z bardziej szczegółowych informacji geograficznych takich jak zip code, area code itp.

Stworzenie wizualizacji na mapie jest bardzo proste. Wystarczy że mamy w danych wymiar, który jest geokodowany w Tableau (np. nazwa województwa). Dla wymiaru należy wybrać odpowiednią rolę geograficzną (w tym przypadku województwo, które w standardzie nazywa się state/province).


Ponieważ nazwy województw w standardowej wersji Tableau są po angielsku, będzie to wymagało jednorazowego przyporządkowania danych.


Po tym kroku możemy już oglądać wizualizacje.


Standardowa baza Tableau dla Polski zawiera również podstawową listę większych miejscowości. W przypadku dużej liczby miejscowości w danych średnio nadaje się to do wizualizacji, z uwagi na braki oraz na fakt że nazwy miejscowości w Polsce często się powtarzają.

Tableau posiada możliwość zaimportowania swoich własnych danych o geograficznych, zarówno punktowych (w standardzie) jak i o kształtach (przy użyciu zewnętrznych narzędzi, np. tabgeohack).

Do wizualizacji punktowej świetnie nadaje się kod pocztowy, który jest unikalny dla całego kraju dodatkowo w większości danych jest uzupełniony.

Plik importu (excel csv) powinien zawierać informacje o nazwie punktu (np. kodu pocztowego) oraz długości i szerokości geograficznej. Dane geograficzne moga mieć strukturę hierarchiczną np. województwo->powiat->gmina->kod pocztowy. Kolejne poziomy są w kolejnych kolumnach pliku csv. Po wybraniu w Tableau: Map->Geocoding->Import custom geocoding, wskazujemy katalog z plikiem. Ważne aby elementy importowanego wymiaru (kod_pocztowy) były unikalne.


Po zaimportowaniu i wskazaniu odpowiedniej roli geograficznej dla wymiaru możemy używać kodu pocztowego na naszych wizualizacjach.

Import kształtów wymaga bardziej skomplikowanej operacji. Musimy mieć dane o kształtach np w formacie ESRI. Przy użyciu narzędzia tabgeohack tworzymy plik csv, w którym wyznaczane są środki kształtów. Nastepnie ten plik importujemy do Tableau przy użyciu standardowej opcji "import custom geocoding". Kolejnym krokiem jest zaimportowanie kształtów do bazy firebird w której Tableau przechowywuje metadane. Cały proces jest dokładnie opisany tutaj: (http://www.clearlyandsimply.com/clearly_and_simply/2012/03/create-your-own-filled-maps-in-tableau.html

Poniżej mapa z gminami polski, kolorem zaznaczono gęstość zaludnienia. Informacje o obrysach gmin zostały zaimportowane do Tableau.
KOMENTARZE

BLOGGER: 4
Loading...
Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Zaawansowane wizualizacje na mapach.
Zaawansowane wizualizacje na mapach.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjdd2Ce6LjPP7dq27c3uOnaELS-gfFeBKIVT048zarYE4QLxlSO88vOQy-mUJQZHJOh7qwzfOWT1P3nD8QFuUt3XuKLAxwjz2KFIopB2_tDedOLzPptSnMQpWuBQsn9O655XMQPSsBqJxE/s320/geographic+role.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjdd2Ce6LjPP7dq27c3uOnaELS-gfFeBKIVT048zarYE4QLxlSO88vOQy-mUJQZHJOh7qwzfOWT1P3nD8QFuUt3XuKLAxwjz2KFIopB2_tDedOLzPptSnMQpWuBQsn9O655XMQPSsBqJxE/s72-c/geographic+role.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2012/10/zaawansowane-wizualizacje-na-mapach.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2012/10/zaawansowane-wizualizacje-na-mapach.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować