Tableau 8, Kraken inspiruje...

Od tygodnia testujemy Tableau 8, wersje beta. Premiera odbyła się na konferencji TCC12 w San Diego, gdzie Christian Chabot i Chris Stolte oficjalnie zaprezentowali nowy produkt. Nazwa projektowa Kraken była wszechobecna na całej konferencji. Koszulki, tatuaże, znaczki, zdjęcia, były widoczne nawet na wieczornych imprezach w klubach San Diego ;)

Tableau 8 wprowadza kilka istotnych zmian. Kiedy kilka miesięcy wcześniej widziałem dokument z planowanymi zmianami już wiedziałem że będzie dobrze. 90% z nich dotyczyło rzeczy, o które najczęściej pytali klienci w trakcie wdrożeń, prezentacji warsztatów. Oglądając prezentacje i teraz wersje beta utwierdzam się że Tableau idzie we właściwym kierunku, komleksowego, przyjaznego dla użytkownika systemu BI.

Nowe typy wizualizacji
Dodanne zostały mapy drzew, bąbelki, chmura słów. Obsługa pozostaje równie prosta jak w poprzedniej wersji (przy użyciu funkcji "Show me").Dowolne rozmieszczenie elementów na dashboardach
W wersji 7 wszystkie elementy na dashboardzie musiały być umieszczone obok siebie w konkretnych miejscach, obecnie elementy mogą nachodzić na siebie i być w dowolych miejscach. Stwarza to możliwość tworzenia czytelniejszych i ładniejszych wizualizcji.


Łatwiejsze konstruowanie opisów w wizualizacjach
Nowy interfejs wprowadza kilka ułatwień, dodane zostały min. łatwiejsze możliwości tworzenia labelek wyświetlanych na wizualizacjach oraz kontstrukcji tooltip. Teraz wystarczy przeciągnąć wymiar na okienko label/tooltip aby opisy pojawiły sie na ekranie. Konstrukcje całego pola można oczywiście edytować pod kątem zawartości i formatu.
Forecasty
Funkcja, o którą pytało wielu klientów jest w końcu dostępna w standardzie, na wykresach można włączyć funkcje przewidywania i wybrać jeden z kilku sposobów obliczenia.


Ulepszone operacje na zbiorach
Do tej pory można było zdefiniować zbiór na danych i używać do w analizach, wersja 8 wprowadza możliwość tworzenia różnych kombinacji zbiorów takich jak: część wspólna, suma, różnica itp. Teraz zrobienie np. analizy klientów którzy nie kupują w bierzącym roku a kupowali w poprzednim jest banalne.


Prawdziwy Data Blending
Data blending, czyli left join z kilku źródeł danych w poprzedniej wersji wymagał do prawidłowego działania wyświetlenia pola łączącego. Dało się to obejść przy pomocy tworzenia grup ale było to bardzo uciążliwe. W Tableau 8 nie ma tej wady, pola łączące nie muszą być wyświetlane na raportach

Dowolny zasięg filtrów
Filtry mogą działać lokalnie albo na wybranych widokach/dashboardach, czyli ich zasięg można ustawiać dowolnie (w poprzedniej wersji tylko lokalne/globalne)

API do tworzenia ekstraktów
Bardzo przydatna funkcja w przypadku tworzenia ekstraktów przy użyciu zewnętrznych narzędzi ETL.

Nowe źródła danych
Tableau 8 może natywnie łączyć się teraz do Salesforce.com i Google Analitycs.

Szybkość szybkość szybkość
Całkowicie przepisane jądro systemu, równoległe przetwarzanie widoków na dashboardach, wsparcie dla wyświetlania grafiki. Analizy zrobione w Tableau 7 które otwierałem w Tableau 8 działały znacząco szybciej.
Na prezentacji w San Diego jeden z developerów pokazywał w Tableau 8 wizualizacje stworzoną z 800 tys punktów, które tworzyły obraz, wszystko działało szybko i płynnie.
Zoptymalizowane zostało również tworzenie ekstraktów, nie udało mi się jeszcze tego przetestować, temat jest bardzo aktualny bo niejednokrotnie zdarzyło mi się czekać 1h na wygenerowanie ekstraktu.

Tableau Server!!!
Oprócz uporządkowania menu, dodania subskrypcji, najbardziej rewolucyjną zmianą jest dodanie możliwości zmiany i konstruowania nowych raportów przez przeglądarkę. Interfejs wygląda całkiem podobnie do wersji desktop, działa na wszystkich przeglądarkach (w tym na ipad :)).


Warto zaznaczyć że Tableau Server w nowej wersji został zoptymalizowany wydajnościowo, szybsze wyświetlanie dashboardów (min. przeniesienie części lokigi na przeglądarkę), szybsze tworzenie ekstraktów.
Do dyspozycji mamy również API w Javascript, dzięki czemu mamy możliwości osadzania i sterowania dashboardami z poziomu innych aplikacji.KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Tableau 8, Kraken inspiruje...
Tableau 8, Kraken inspiruje...
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhTQmE4aNXtDYDHVGR1nmdbL1cEuHoXCArIZL5AvSiEmdgw8c5ZJs2mpaqpbgvbIgn0j8PFCyNykeHH_4j8i-D6kpYRUU_Rz0FZ4weOZnDCAn6IAIdmoYz3JD4kUEV_DEg7TrNxZ8SkDbg/s320/kraken-art.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhTQmE4aNXtDYDHVGR1nmdbL1cEuHoXCArIZL5AvSiEmdgw8c5ZJs2mpaqpbgvbIgn0j8PFCyNykeHH_4j8i-D6kpYRUU_Rz0FZ4weOZnDCAn6IAIdmoYz3JD4kUEV_DEg7TrNxZ8SkDbg/s72-c/kraken-art.jpg
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2012/11/tableau-8-kraken-miesza.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2012/11/tableau-8-kraken-miesza.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować