Często podczas konsultacji czy na szkoleniach pojawia się pytanie o alternatywę do „nudnych” wykresów słupkowych (tzw. bar-chartów). Jednym z ciekawych rozwiązań jest możliwość przekształcenia ich w tzw Lollipop Chart.
Jak przygotować taką modyfikację wykresu słupkowego? Konieczne jest wykonanie kilku prostych operacji na już istniejącym wykresie słupkowym. Zajmie nam to dosłownie 5 minut. Do dzieła!
#1. Przygotowujemy standardowy wykres słupkowy (w zależności od preferencji może być pionowy lub poziomy)
#2. Powielamy wykres dodając do półki kolumn (w przypadku wykresu poziomego) już obecną tam wartość „OUT”. Spowoduje to powielenie wykresu oraz dodanie dodatkowej osi rzędnych i odciętych.
#3. Nie to jest celem naszej pracy. Aby uzyskać efekt nakładania się obu wykresów należy wyświetlić obie miary ”OUT” na jednym „podwójnym" zestawie współrzędnych. Klikamy lewym przyciskiem myszy na dodanej wcześniej mierze „OUT” zaznaczając opcję „Dual Axis”. Efektem będzie połączenie obu wykresów w jeden nakładający się na siebie.
#4. W panelu bocznym „Marks” posiadamy dwie zakładki odpowiadające za formatowanie każdego z naszych wykresów.
Modyfikujemy w kopii wykresu (oznaczenie (2) ) formę wyświetlania z „Bar” na „Circle”. Zmiana ta ma za zadanie zmienić słupek w punkt oznaczający na wykresie wartość „OUT" dla poszczególnych rekordów.
#5. Następnie wracamy do pierwszego stworzonego przez nas wykresu w panelu „Marks” i tu modyfikujemy, wg uznania, grubość słupka kafelkiem „Size”. Po tej modyfikacji otrzymujemy klasyczny wykres typu Lollipop chart. Gratulacje!
Ten typ wykresu ma dużo większe możliwości prezentacji danych niż standardowy wykres słupkowy. Za jego pomocą można oznaczyć różnice między dwiema różnymi wartościami dla jednej zmiennej:
Czytelniejsze nić w standardowym wykresie słupkowym jest też przedstawienie zmian wartości w czasie.
Zachęcam do przygotowywania swoich wariantów wykresów typu Lollipop i dzielenia się nimi w komentarzach.
Powodzenia!
KOMENTARZE