Analiza szeregów finansowych w Tableau

Analiza została przeprowadzona na zbiorze Sample - Superstore Subset, dostępnym w katalogu My Tableau Repository po zainstalowaniu Tableau. Wykresy zamieszczone w artykule będą przedstawiały zależność zmiennej Profit (zysk) lub Sales (sprzedaż), zagregowanych po sumie, od czasu.
  
SEZONOWOŚĆ

Rysowanie tradycyjnych wykresów liniowych dla szeregów czasowych często bywa nieskuteczne w ich analizie, ponieważ ciężko jest uchwycić na jednym wykresie jednocześnie trend i cykl. Na poniżej zamieszczonym wykresie uchwycona została cykliczność zysku w poszczególnych miesiącach, jednak nie udało się uchwycić trendu
w kolejnych latach.


Na kolejnym wykresie udało się uchwycić rosnący trend zysku, natomiast nie możemy z niego wywnioskować jak przedstawia się zysk w poszczególnych miesiącach.
Wykres cykliczności jest wykresem liniowym, który umożliwia badanie sezonowości w szeregu czasowym, poprzez rozłożenie go na części składowe. Pozwala to na zauważenie pewnych wzorców w zachowaniu szeregu i skupienie się na badaniu wyszczególnionych składników. Na wykresach panelowych mamy możliwość zawarcia informacji dotyczącej zarówno trendu jak i cyklu.


Z powyższego wykresu możemy wywnioskować, że ogólny trend zysku jest rosnący, a dodatkowo możemy zaobserwować jak zmienia się średni zysk w poszczególnych miesiącach, z uwzględnieniem lat. Zysk jest największy w miesiącu listopad.Przyjrzyjmy się jeszcze wykresowi zysku w poszczególnych latach, z uwzględnieniem miesięcy. Widzimy, że w każdym roku trend zysku jest rosnący oraz, że każdego roku największy zysk został uzyskany w miesiącu listopad.


Dzięki takiemu przedstawianiu szeregów finansowych możemy wyciągnąć wiele interesujących nas wniosków niemalże na pierwszy rzut oka.

LINIE  I  OBSZARY  KONTROLNE 

         Skutecznym sposobem na szybkie wychwycenie obserwacji odstających w szeregach czasowych jest rysowanie linii i obszarów kontrolnych. By uruchomić w Tableau kreator tworzenia linii i obszarów referencyjnych wystarczy najechać wskaźnikiem myszy na interesującą nas oś i użyć prawego przycisku.


Przyjrzyjmy się wykresowi przedstawiającemu sumaryczną sprzedaż w poszczególnych miesiącach. Niebieską przerywaną linią została oznaczona średnia sprzedaż, natomiast czerwonymi przerywanymi liniami granice obszaru kontrolnego (Upper Control Line oraz Lower Control Line). Obserwacje wypadające poza obszar kontrolny zostały oznaczone kolorem czerwonym.


Upper Control Line oraz Lower Control Line zostały utworzone za pomocą pól kalkulowanych, zależnych od parametru Choose Standard Deviations. 


Na naszym wykresie każda z nich jest oddalona o wartość jednego odchylenia standardowego od średniej, jednak możemy manipulować tą odległością za pomocą suwaka (prawy górny obrazka, tuż przy wykresie), który odpowiada za wartość parametru Choose Standard Deviations. Przy tworzeniu wykresu z menu dotyczącego linii i obszarów referencyjnych zostały wybrane następujące opcje:
Efekt pokolorowania obserwacji wypadających poza obszar kontrolny został uzyskany przez wrzucenie nowo utworzonej zmiennej binarnej Key Performance Indicator na kontrolkę Color.


ŚREDNIA  RUCHOMA 

         Średnia ruchoma (średnia krocząca) dla szeregów czasowych jest obliczana dla każdej z obserwacji (okresu) jako średnia z ustalonej liczby okresów poprzedzających lub następujących w czasie późniejszym. Można ją wykorzystywać do prognozowania przyszłego zachowania szeregu, tzn. prognoza na okres n + 1 jest równa średniej arytmetycznej z k ustalonych obserwacji historycznych. Na przykład dla k = 3 (jak na poniższym wykresie) będzie to średnia arytmetyczna z obserwacji n – 2, n – 1, n.


Średnia ruchoma Moving Average została obliczona za pomocą pola kalkulowanego, zależnego dodatkowo od parametrów From i To. Tableau automatycznie pokolorował dwie nałożone na wykres linie różnymi kolorami.


Predykcja metodą średniej ruchomej dobrze radzi sobie z występowaniem charakterystycznego wśród szeregów finansowych zjawiska, zwanego grupowaniem wariancji (skupiska małej i dużej zmienności pojawiają się w „paczkach”).

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Analiza szeregów finansowych w Tableau
Analiza szeregów finansowych w Tableau
https://2.bp.blogspot.com/-PcfSSFLpL6U/VkEi6zgIYoI/AAAAAAAAAco/8pkD8_W380w/s640/wykres%2B1.png
https://2.bp.blogspot.com/-PcfSSFLpL6U/VkEi6zgIYoI/AAAAAAAAAco/8pkD8_W380w/s72-c/wykres%2B1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2014/07/analiza-szeregow-finansowych-w-tableau.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2014/07/analiza-szeregow-finansowych-w-tableau.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować