Parametry do zmiany wizualizacji

Jak wykonać parametr, który pozwala przełączać się pomiędzy widokami o różnej konstrukcji?

Na przykład chcemy naszemu użytkownikowi dać możliwość wyboru czy chce zobaczyć ogólny trend zjawiska  w czasie czy chce spojrzeć na rozbicie na poszczególne lata.

Oczywiście nie chcemy umieszczać tych widoków obok siebie tylko umożliwić przełączanie się pomiędzy nimi, tak jak w osadzonej poniżej wizualizacji:Te dwa widoki nieco różnią się budową. Widok 1 – ‘Ogółem’ ma w columnach Datę oraz Sprzedaż w wierszach. Natomiast widok 2 – ‘Podział na Lata’ oprócz tego zestawu ma dodatkowo Datę umieszczoną w kontrolce kolor.
Opiszę jak dzięki kombinacji ‘parametr + pole kalkulowane + kontener na Dashboardzie’ można te 2 widoki pokazać w jednym oknie i mieć możliwość przełączania ich za pomocą kontrolera parametru.

1)      Zaczynamy od przygotowania 2 lub więcej widoków, które będziemy chcieli przełączać na Dashboardzie.

2)      Konstruujemy parametr typu String, List i wpisujemy nazwy odpowiadające widokom (dla uproszczenia Value nazywają się tak samo jak zakładki, w których znajdują się widoki)3)      W zakładkach z widokami wyświetlamy kontrolery parametrów (z menu nowo utworzonego parametru wybieramy ‘Show Parameter Control’).

4)      Zaznaczamy wartość parametru odpowiadającą widokowi. Jest to ważny element dlatego upewnijmy się że np. w zakładce Ogółem mamy wybraną wartość parametru Ogółem a w zakładce Podział na Lata wartość Podział na Lata.

5)      Tworzymy kalkulację, która na chwilę obecną może wydawać się niezrozumiała:

case [Wybierz Typ]
when "Ogółem" then "O"
when "Podział na Lata" then "P"
end

Ta kalkulacja będzie służyła do filtrowania i jej zadaniem jest przypisanie kategorii tekstowej obsługującej zdarzenie jakim jest wybór wartości „Ogółem” lub wartości „Podział na lata”. Istotne aby tekst po ‘when’ był identyczny jak Value w stworzonym parametrze. Natomiast tekst po ‘then’ jest dowolny (w przykładzie jest „O”, może być to coś innego np. „Total”)

6)      Utworzoną kalkulację przeciągamy do okna ‘Filters’. W oknie wyboru powinna pojawić się tylko 1 wartość, w naszym przykładzie będzie to „O” (tekst który wpisaliśmy w klakulacji po ‘then’). Tą czynność powtarzamy dla zakładki z drugim widokiem, tym razem spodziewamy się wartości „P”.   7)      Ostatni etap to umieszczenie tego co przygotowaliśmy na Dashboardzie. W zakładce typu Dashboard zaczynamy od wybrania kontenera typu Horizontal (lub Vertical), Tiled i przeciagnięcia go na obszar roboczy.Do kontenera przeciągamy ikonę widoku ‘Ogółem’ oraz na nią upuszczamy ikonę widoku ‘Podział na lata’, ukrywamy tytuły. Automatycznie zostanie dodany kontroler parametru oraz legendy jeśli występują w widoku. Opcjonalnie można dodać element Blank, Tiled oddzielający kontroler parametru od widoku.

Przygotowany koneterner wygląda następująco:Natomiast tak wygląda podgląd struktury przygotowanego kontenera, dostępny w oknie Layout:Jeśli zauważymy, że kontroler parametru nie wyświetla się automatycznie, możemy rozwinąć menu widoku i zaznaczyć brakujący element (wymusić wyświetlenie).Gotowy przykład jest opublikowany na Tableau Public:

Warto zwrócić uwagę na zakładki:
Dashbaord I – opisany przykład

Dashboard II – zbliżony w konstrukcji przykład, pokazujący że elementy pochodzące z przełączanych widoków (np. filtry, parametry, legendy) są widoczne na Dashboardzie jednocześnie. Niestyty po wybraniu widoku ‘Mapa’ kontrolery parametru dotyczące ‘Rankingu’ są nadal widoczne. Analogicznie po wybraniu ‘Rankingu’ legendy dotyczące mapy są również widoczne.Zakładka ‘Ranking’ (element składowy Dashbaord II) – zawiera specyficzny parametr do przełączania typów rankingu. Jeśli ten element budzi Państwa zainteresowanie proszę o informację – wtedy przygotujemy post z opisem jak go wykonać.

Dashboard III – przykład pokazujący, że w przypadku gdy wizualizacja zmienia się z powodu zmiany miary wystarczy utworzyć 1 widok z parametrem i polem kalkulowanym obsługującym ten parametr, np.

case [Wybierz miarę]
when "Sprzedaż" then sum([Sprzedaż])
when "Sprzedaż rosnąco" then ['Sprzedaż rosnąco]
end

Jest to proste i bardzo efektywne rozwiązanie gdy chcemy modyfikować ten sam widok przełączając się  pomiędzy wieloma miarami lub wymiarami.

Dashboard III został dodany dla kontrastu, aby podkreślić że Dashboardy I i II zostały przygotowane w inny sposób i ich przeznaczeniem jest przełączanie różnych widoków/zakładek a nie różnych miar lub wymiarów.    
KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Parametry do zmiany wizualizacji
Parametry do zmiany wizualizacji
https://1.bp.blogspot.com/-kFCnOjH0tCg/VFdvxtq1UjI/AAAAAAAAAKA/4UkUVHA2j7k/s1600/Untitled%2B11.png
https://1.bp.blogspot.com/-kFCnOjH0tCg/VFdvxtq1UjI/AAAAAAAAAKA/4UkUVHA2j7k/s72-c/Untitled%2B11.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2014/11/parametry-do-zmiany-wizualizacji.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2014/11/parametry-do-zmiany-wizualizacji.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować