Siła dynamicznych wizualizacji - zastosowanie zakładki Pages

Wielu użytkowników Tableau zapewne zastanawia się do czego służy tajemnicza zakładka Pages. Otóż umożliwia ona przełamanie widoku na szereg stron, po których możemy się płynnie poruszać. Męczy Cię analizowanie złożonych wykresów panelowych, które są mało przyjazne dla oka? Poznaj siłę dynamicznych wizualizacji w Tableau!
PAGES  SHELF


Poddajmy analizie zbiór Superstore Subset, dostępny w katalogu My Tableau Repository po zainstalowaniu Tableau. Przyjrzyjmy się sprzedaży w poszczególnych regionach i miastach w oparciu o mapę. Wielkość punktów na mapie odpowiada wielkości sumarycznej sprzedaży w poszczególnych miastach, natomiast ich kolor odzwierciedla zysk.
By porównać sprzedaż w poszczególnych latach możemy np. nanieść zmienną Order Date na zakładkę Rows.
W efekcie takiego działania uzyskamy wykres panelowy, po którym musimy poruszać się za pomocą suwaka. Każdy element wykresu odpowiada mapie w określonym roku. Gdy zeszlibyśmy np. do poziomu poszczególnych miesięcy, mielibyśmy aż 12 małych mapek do porównania. Z kolei jakbyśmy utworzyli kilka oddzielnych arkuszy, na których filtrowalibyśmy interesujące nas lata czy miesiące, musielibyśmy ręcznie przechodzić pomiędzy arkuszami w celu ich porównania. Niezbyt wygodne? Jest na to rada! Zakładka Pages pomoże zbudować nam dynamiczną wizualizację, dzięki której analiza którą chcemy wykonać będzie o wiele łatwiejsza.

Zaczynamy od przeciągnięcia zmiennej Order Date do zakładki Pages. Dzięki temu widok podzieli nam się na kilka stron, odpowiadających kolejnym latom.
Po stronach możemy poruszać się za pomocą strzałek. Pierwszy komplet strzałek służy do ręcznego zmieniania stron, drugi: do włączenia prezentacji, w której poszczególne slajdy (strony) będą zmieniały się automatycznie. Ikonki w prawym dolnym rogu zakładki Pages służą do ustalana tempa, z jakim mają zmieniać się strony. Rozwijając menu przy zmiennej Order Date możemy zejść w hierarchii jaką jest data np. do poziomu miesięcy.
Przydatną opcją, szczególnie przy rysowaniu wykresów liniowych jest Show History.
Możemy zatrzymywać na widoku znaki (Marks to show history for):
- wybrane (Selected),
- podświetlone (Highlighted),
- wybrane ręcznie (Manual),
- wszystkie (All).

Możemy pokazywać historię (Length) obejmującą:
- wszystkie strony (All),
- ostatnie, np. pięć stron (Last: 5).

Możemy pokazywać następujące znaczniki (Show):
- punkty (Marks),
- linię łączącą punkty (Trails),
- punkty i linię je łączącą (Both).

Kolejne opcje dotyczą formatowania wyglądu znaczników odzwierciedlających historię. Format: None odpowiada sytuacji, gdy formatowanie jest skopiowane z wykonanej wizualizacji.

        W sytuacji, gdy na dashboardzie zamieścimy kilka widoków, które korzystają z tej samej zmiennej w zakładce Pages, możemy zsynchronizować widoki wybierając dostępną wtedy opcję Synchronized.

         Szczegółowy opis wykorzystania zakładki Pages można znaleźć na oficjalnej stronie Tableau, w dokumentacji produktu Tableau Desktop:

http://onlinehelp.tableausoftware.com/current/pro/online/en-us/help.htm#buildmanual_shelves_pages.html?Highlight=pages


KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Siła dynamicznych wizualizacji - zastosowanie zakładki Pages
Siła dynamicznych wizualizacji - zastosowanie zakładki Pages
https://1.bp.blogspot.com/-c-_MwcyNUW4/VkEftW8MIRI/AAAAAAAAAYI/YnQRciiC0vE/s640/image2.png
https://1.bp.blogspot.com/-c-_MwcyNUW4/VkEftW8MIRI/AAAAAAAAAYI/YnQRciiC0vE/s72-c/image2.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2014/11/sia-dynamicznych-wizualizacji.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2014/11/sia-dynamicznych-wizualizacji.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować