Zastosowanie zakładki Format


         Formatowanie widoków w Tableau jest bardzo intuicyjne, ponieważ gdy chcemy sformatować wygląd jedynie wybranego elementu, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ten element i wybrać z rozwijanego menu opcję Format. Ustawienia związane z formatowaniem mogą odnosić się do:

·         całego arkusza,
·         wszystkich wierszy,
·         wszystkich kolumn,
·         indywidualnych elementów widoku.

         Ponadto, gdy raz sformatujemy arkusz w satysfakcjonujący nas sposób, możemy skopiować wykonane formatowanie na inny arkusz, wykorzystując opcję Copy Formatting, a następnie Paste Formatting.
         W niniejszym poście skupimy się na wykorzystaniu okna związanego z formatowaniem do formatowania widoków na poziomie arkuszy.Okno  formatowania


         By otworzyć okno związane z formatowaniem należy wybrać z zakładki Format część widoku, którą chcemy formatować (opcjonalnie kliknąć prawym przyciskiem myszy interesującą nas część widoku i wybrać z rozwijanego menu opcję Format). Okno formatowania otworzy się po lewej stronie workbook`a, zastępując zakładkę Data. Na górze okna znajduje się pasek narzędzi, dzięki któremu można się szybko przełączać pomiędzy poszczególnymi rodzajami ustawień związanych z formatowaniem widoku. Kolejne ikonki w pasku oznaczają:

·         Font (czcionka),
·         Alignment (wyrównanie tekstu),
·         Shading (cieniowanie),
·         Borders (obramowanie),
·         Lines (np. linie referencyjne, linie trendu).
Okno związane z formatowaniem zawiera także trzy zakładki:

·         Sheet (cały arkusz),
·         Rows (tylko wiersze),
·         Columns (tylko kolumny).
Przełączając się pomiędzy tymi zakładkami wskazujemy jaką część widoku chcemy formatować.


Font  (czcionka)


         Wybierając opcje związane z formatowaniem czcionki możemy sformatować rozmiar, styl i kolor tekstu w:

·         Worksheet (arkuszu),
·         Pane (komórkach tabeli),
·         Header (nagłówkach),
·         Tooltip (okienku Tooltip – ikonka Tooltip w zakładce Marks).


W oknie formatowania znajdują się oddzielne sekcje związane z wyglądem kolumn lub wierszy typu „Totals” i „Grand Totals”, które dodaje się do widoku wybierając opcje z menu Totals, znajdującym się w zakładce Analysis.
Alignment  (wyrównanie)


         Wybierając opcje związane z wyrównaniem tekstu, możemy określić wyrównanie w wierszach, kolumnach lub w całym arkuszu (w tym w komórkach lub w nagłówkach). Podobnie jak w przypadku czcionki, w oknie mamy oddzielną sekcję związaną z wyglądem kolumn lub wierszy typu „Totals” i „Grand Totals”.
Dla każdego obszaru tekstu możemy wybrać następujące opcje:

·         Horizontal – wyrównanie do lewej, do prawej, wyśrodkowanie,
·         Vertical Alignment – wyrównanie w pionie (dół, środek, góra),
·         Direction – kierunek wyświetlania tekstu (poziomo lub pionowo),
·         Wrap – zbyt długie napisy mogą być zawijane do kolejnego wiersza lub skracane.


Shading  (cieniowanie)


         Korzystając z opcji związanych z cieniowaniem można kontrolować kolor tła poszczególnych komórek, nagłówków oraz „Totals” i „Grand Totals”. Cieniować możemy wierszowo lub kolumnowo. Jest to szczególnie użyteczne przy pracy na tabelach, ponieważ dodanie naprzemiennego cieniowania (Row Bending, Column Banding) może uczynić łatwiejszym dla oka odróżnianie kolejnych wierszy lub kolumn. W oknie formatowania znajduje się sekcja poświęcona formatowaniu naprzemiennego cieniowania:

·         kolor komórek i nagłówków (Pane, Header),
·         szerokość pasów (Band Size),
·         poziom pasów (Level), w przypadku kilku wymiarów na wierszach (Row Banding) lub na kolumnach (Column Banding). 
Borders  (obramowanie)


         Panel związany z formatowaniem obramowania na widoku pozwala na kontrolowanie wyglądu obramowania poszczególnych komórek lub nagłówków tabeli. W przypadku złożonych kolumn tekstowych możemy dzielić widok dodatkowymi liniami (Row Divider, Column Divider) na poziomie komórek tabeli (Pane) lub nagłówków (Header). Gdy do zbudowania widoku użyliśmy kilku wymiarów, możemy definiować poziom podziału (Level).
Lines  (linie)


         W narzędziach związanych z formatowaniem linii możemy formatować kolor, styl i szerokość linii użytych do zbudowania widoku, w tym:

·         Grid Lines (linie siatki),
·         Zero Lines (linie siatki w zerze),
·         Trend Lines (linie trendu),
·         Ref Lines (linie referencyjne),
·         Drop Lines (linie rzutowania),
·         Axis Rulers (linie osi),
·         Axis Ticks (zaczniki na osiach).
Usuwanie  formatowania


         By usunąć formatowanie z wyspecyfikowanych elementów na widoku wystarczy wybrać opcję Clear z okna formatowania. By usunąć formatowanie z całego arkusza należy wybrać z zakładki Format opcję Clear Formatting.


         Więcej na temat formatowania na poziomie arkuszy można przeczytać w dokumentacji Tableau Desktop, zamieszczonej na oficjalnej stronie Tableau:

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Zastosowanie zakładki Format
Zastosowanie zakładki Format
https://2.bp.blogspot.com/-C-sVs_00bHU/VkGdbm7JwAI/AAAAAAAAAk0/_Mev7o3z2MU/s640/image1.png
https://2.bp.blogspot.com/-C-sVs_00bHU/VkGdbm7JwAI/AAAAAAAAAk0/_Mev7o3z2MU/s72-c/image1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2014/12/zastosowanie-zakadki-format.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2014/12/zastosowanie-zakadki-format.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować