Uzupełnianie braków danych, Integracja Tableau i R

         R jest językiem programowania i powszechnie wykorzystywanym środowiskiem open-source do analizy statystycznej. Połączenie Tableau z R umożliwia użytkownikom Tableau korzystanie z algorytmów statystycznych oraz tworzenie własnych rozwiązań. Jak dotąd omówiliśmy jak zintegrować Tableau i R:


oraz jak korzystać z bibliotek oraz funkcji R – owych:         Dzisiaj chciałabym zaprezentować przykład wykorzystania połączenia Tableau i R do uzupełniania braków danych w miarach. Efekt wywołania kodu można zaobserwować w poniższej tabeli.

         Skrypt R – owy, zamieszczony w kalkulacji, został wywołany na wektorach liczbowych x i y. W przypadku braków danych na początku i końcu wektora dopisana jest najbliższa wartość, która nie jest brakiem, natomiast w przypadku braków wewnątrz wektora wykonywana jest interpolacja liniowa.


         Przykład wykonałam na zbiorze Exelowym, złożonym z sześciu wierszy. Wektory liczbowe zostały skonstruowane w taki sposób, by rozmieszczenie braków danych pozwalało na dobre przetestowanie działania skryptu.

         W polu kalkulowanym Tableau wykorzystałam funkcję SCRIPT_REAL(), do wykonywania obliczeń na wektorze, złożonym z liczb rzeczywistych. Funkcja ta jako pierwszy argument przyjmuje kod R – owy, natomiast jako drugi zagregowaną miarę liczbową. W kodzie odwołujemy się do miar, podanych jako kolejne argumenty za pomocą .arg1, .arg2, itd. 

         Wewnątrz skryptu R- owego zbudowałam własną funkcję NAimput(), która w ostatnim kroku została wywołana na mierze liczbowej, podanej w postaci argumentu do funkcji SCRIPT_REAL(). Poniżej zamieszczona została treść kalkulacji NAimput_x (NAimput_y została wykonana analogicznie). Warto zauważyć, że w środowisku R pracujemy na wektorach, których elementy są indeksowane za pomocą liczb całkowitych (zaczynając od 1), a komentarze poprzedzone są znakiem hash „#”. Funkcja rozpatruje trzy możliwości. W przypadku braku na początku lub końcu wektora, braki uzupełnione są najbliższą wartością, która nie jest brakiem. W pozostałych przypadkach wykonana jest interpolacja liniowa.

         Na koniec jeszcze jeden przykład wywołania poniższej kalkulacji.

KOMENTARZE

BLOGGER: 1
Loading...
Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Uzupełnianie braków danych, Integracja Tableau i R
Uzupełnianie braków danych, Integracja Tableau i R
https://2.bp.blogspot.com/-xgzTSIv4BeU/VkD6fILE4nI/AAAAAAAABnI/lLDq2I5H0ck/s320/image1.png
https://2.bp.blogspot.com/-xgzTSIv4BeU/VkD6fILE4nI/AAAAAAAABnI/lLDq2I5H0ck/s72-c/image1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/03/integracja-tableau-i-r-uzupenianie.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/03/integracja-tableau-i-r-uzupenianie.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować