Praca z datami

         W sytuacji, gdy w danych wczytanych do Tableau daty nie zostaną rozpoznane, możemy rozwiązać problem na kilka sposobów. Pierwszym jest odpowiednie przetworzenie danych przed wczytaniem ich do Tableau, jednak nie jest to konieczne. Czasami, gdy data nie zostanie rozpoznana, wystarczy wskazać jej odpowiednie znaczenie w wymiarach. Jeśli to nie wystarczy, mamy całą gamę funkcji do pracy z napisami i datami. W niniejszym poście omówione zostanie działanie niezwykle przydatnej funkcji DATEPARSE() z grupy „Date”.         Na poniższym przykładzie wykorzystane zostanie źródło danych, w którym data jest postaci „rok.miesiąc.dzień”, np. „2013.12.01”. 
         Aby zmienić znaczenie zmiennej, która nie została rozpoznana jako data, wybieramy z menu rozwijanego przy tej zmiennej opcję Change Data Type i wskazujemy np. Date, Date & time. W zaprezentowanym przykładzie nie przyniesie to oczekiwanego efektu.


         Aby przetworzyć napisy do postaci, którą Tableau rozpozna jako datę, np. „01.12.2013”, możemy skorzystać z funkcji z grupy „String”, by pociąć napis, a następnie posklejać w odpowiedniej kolejności. Mamy jednak dostępną funkcję DATEPARSE() z grupy „Date”, dzięki której wystarczy wykonać jedną prostą kalkulację.

         Funkcja DATEPARSE() przyjmuje jako pierwszy argument ciąg znaków, w którym wskazujemy za jaką część daty odpowiadają poszczególne części napisu, natomiast drugi argument to zmienna, która nie została rozpoznana jako data.
         W naszym przykładzie wystarczy wykonać kalkulację, która będzie rozpoznana jako hierarchia daty w Tableau. Należy zwrócić uwagę, że „M” odpowiada za miesiące, natomiast „m” za minuty.

KOMENTARZE

BLOGGER: 2
Loading...
Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Praca z datami
Praca z datami
https://2.bp.blogspot.com/-U2F1cz7fO9M/VkEU4wtkaVI/AAAAAAAAANE/YD_VfjBq-Vo/s640/image1.png
https://2.bp.blogspot.com/-U2F1cz7fO9M/VkEU4wtkaVI/AAAAAAAAANE/YD_VfjBq-Vo/s72-c/image1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/03/praca-z-datami.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/03/praca-z-datami.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować