Data Blending na mapie

         Zbiory w Tableau możemy ze sobą łączyć po wskazanych zmiennych, jest to tzw. Data Blending. Daje to możliwość np. porównania sprzedaży w dwóch różnych zbiorach, w poszczególnych stanach. Jak wykonać takie połączenie na mapie?

         Na poniższej wizualizacji połączone zostały dwa zbiory treningowe (Coffee Chain  i Superstore Subset), dostępne w katalogu My Tableau Repository po zainstalowaniu programu Tableau Desktop.


         Na mapie obszarowej stanów jako atrybut koloru została wykorzystana sprzedaż ze zbioru Coffee Chain. Bardzo jasne pola odpowiadają stanom, w których produkty ze zbiory Coffee Chain nie były sprzedawane. Za wielkość punktów na mapie odpowiada sprzedaż ze zbioru Superstore Subset. Znaczenie kolorów, użytych do pokolorowania punktów na mapie punktowej, można odczytać z legendy koloru.           Jak krok po kroku została opublikowana wykonana wizualizacja?

         W sytuacji, gdy do workbooka mamy podłączone dwa źródła danych, Tableau automatycznie wykrywa połączenie po zmiennych, które mają jednakową nazwę. W naszym przykładzie zbiory połączone są po zmiennej State. Aby uzyskać połączenie możemy zmodyfikować nazwy zmiennych, po których chcemy połączyć zbiory, np. gdy mamy zmienne „State” oraz „State or Province”, zmieniamy alias drugiej zmiennej na „State”. Inna metoda polega na wyborze opcji Edit Relationships z zakładki Data, przejście z połączenia typu Automatic na Custom i dodanie połączenia (przycisk Add) - wskazanie konkretnych zmiennych, które chcemy połączyć.


         Primary data source (pierwsze źródło użyte na widoku) oznaczone jest niebieskim ptaszkiem, Secondary data source (drugie źródło użyte na widoku) oznaczone jest pomarańczowym ptaszkiem. Przy zmiennej, po której łączymy zbiory, pojawia się charakterystyczna ikonka agrafki.
         W pierwszym kroku utworzyłam mapę obszarową stanów dla zbioru Superstore Subset, ponieważ w zbiorze Coffe Chain nie występują niektóre stany, a chcę mieć dostęp do wszystkich stanów dostępnych w obu źródłach. Następnie naniosłam sprzedaż z Coffe Chain na ikonkę Color. Kolory edytowałam w ten sposób, by cieniowanie zaczynało się od zera (najjaśniejszy kolor znajdzie się na stanach, w których nie są sprzedawane produkty z Coffee Chain).         W następnym kroku nałożyłam punkty na mapę obszarową. Należy rozpocząć od duplikacji szerokości geograficznej w wierszach np. poprzez przeciągnięcie jej i upuszczenie obok na zakładce Rows, z wykorzystaniem klawisza ctrl. Teraz możemy przełączać się pomiędzy mapami. Zabieg wymaga zmiany typu drugiej wizualizacji z Filled Map na Circle w zakładce Marks.
         Jako atrybut rozmiaru na mapie punktowej wykorzystałam sprzedaż z Superstore Subset (przeciągnięcie zmiennej Sales ze zbioru Superstore Subset na ikonkę Size). Na kolor nałożyłam następującą kalkulację.
         Za pomocą edycji legendy możemy wskazać kolory, odpowiadające trzem sytuacjom: 

·         TRUE - sprzedaż w Coffe Chain przekracza sprzedaż w Superstore Subset,
·         FALSE - sprzedaż w Coffe Chain nie przekracza sprzedaży w Superstore Subset,
·         Null – produkty z Coffe Chain nie są sprzedawane w tych stanach, tzn. stany te nie występują w zbiorze Coffe Chain.

         Mapy nakładamy na siebie za pomocą opcji Dual Axis, dostępnej w menu rozwijanym przy drugiej zmiennej Latitute (generated) w wierszach. 
         Zmienna Department została przeciągnięta na zakładkę Filters, aby można było porównywać rozkład sprzedaży w poszczególnych grupach produktów. Filtr został wyświetlony w postaci listy jednokrotnego wyboru.
         Na koniec przeciągnęłam wszystkie legendy na wolne miejsce po prawej stronie widoku. Dzięki temu są one dobrze widoczne. Nazwy przy legendach można modyfikować po wybraniu opcji Edit Title z menu, rozwijanego przy wybranej legendzie. Obszar po prawej stronie widoku można rozciągnąć po najechaniu myszką na jego granicę, aby wszystkie nagłówki były w pełni wyświetlone. Zmodyfikowałam również zawartość okienka, które wyświetla się po najechaniu myszką na poszczególne elementy na mapie - aby to zrobić należy nacisnąć na ikonkę Tooltip. Między mapami możemy się przełączać (mamy dwie szerokości geograficzne a wierszach), więc należy zmodyfikować wygląd okienek Tooltip na obu mapach. Wizualizacja jest już gotowa do analizowania danych.

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Data Blending na mapie
Data Blending na mapie
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjQ2koUXStjQyM2Z1IW5P3yI4T1wvCzW7CRl4KrWL5j8BEQ_5xEAMwtN_OKt1ozTLKG-whzKJGkAxtC6f_6bD25AmsTNIhCnoraOiuVzlte7WsdaXIPOsOZZTHRuxhQSFou4q8pIKHmOQo/s640/image1.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjQ2koUXStjQyM2Z1IW5P3yI4T1wvCzW7CRl4KrWL5j8BEQ_5xEAMwtN_OKt1ozTLKG-whzKJGkAxtC6f_6bD25AmsTNIhCnoraOiuVzlte7WsdaXIPOsOZZTHRuxhQSFou4q8pIKHmOQo/s72-c/image1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/03/data-blending-na-mapie.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/03/data-blending-na-mapie.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować