Standaryzacja: gdzie łatwiej stać się miliarderem?

Miliarder miliarderowi nierówny. Czy zdobycie 4 mld dolarów może być większym wyzwaniem niż zgarnięcie 7,5 mld? Sprawdzimy, czy trudniej stać się miliarderem w Norwegii czy Rosji.

Forbes opublikował ranking najbogatszych ludzi świata z którego wynika, że zdecydowanie prędzej znajdziemy miliardera w Rosji niż w Norwegii. Wybraliśmy losowo po jednym reprezentancie z obydwu państw. Który z nich jest bogatszy od innych w swoim kraju? Jak porównać wartości z różnych rozkładów? Z pomocą nadchodzą dane standaryzowane.

Kto jest bogatszy w obrębie swojej grupy?
Zastosowanie skali standaryzacji (tzw. z-score) pozwala oszacować, o ile odchyleń standardowych dana wartość jest większa/mniejsza od średniej populacji. Średnia zbioru jest przyrównywana do zera, a odchylenie standardowe wynosi jeden. Dzięki temu można ujednolicić dane pochodzące z niezależnych od siebie źródeł. Porównanie niezależnych od siebie wartości staje się bardziej obiektywne.

Jak liczyć z-score?
Do wyliczenia potrzebujesz: średnią populacji oraz odchylenie standardowe populacji.
Wzór: (Obiekt badany – średnia populacji) / odchylenie standardowe.
Jeśli z-score wyjdzie mniejszy niż -1.96 lub większy niż 1.96, otrzymujesz sygnał, że badana wartość jest dość skrajna i nietypowa dla populacji.

Z-score w Tableau
Za pomocą histogramu sprawdzam rozkład cech. W obu przypadkach mamy do czynienia z asymetrią prawostronną, dlatego do obliczenia średniej stosuję medianę, która nie zaniży wyników.
Histogram - miliarderzy w Norwegii

Histogram - miliarderzy w Rosji

W nowym arkuszu umieszczamy miarę Majątek w Rows oraz w kolorach (Marks), Country do Columns. Imiona miliarderów zawieramy w Details (Marks). Filtrując pozostawiamy kolumny z Rosją i Norwegią.
Tworzę pole kalkulacyjne dla średniej miliardera w kraju: TOTAL(MEDIAN([Majątek])). Średnią dodajemy do kolumn, wybieramy dla niej Compute using | Cell. Aby włączyć wynik średniej do głównego wykresu, wybieram średnią miliardera z Columns | Dual Axis. Modyfikuję wygląd znacznika średniej w Shape (Marks).
W nowym polu kalkulacyjnym obliczam odchylenie standardowe dla populacji STDEVP([Majątek])

Wnioski
Jaki jest z-score dla Rosjanina? Na koncie Alexandera Abramova odnotowano 7,5 mld USD. Średnio rosyjski miliarder posiada 3 941 052 632 USD a odchylenie standardowe wynosi 4 261 541 474 USD. Z-score wynosi w przybliżeniu 0,84.
Jaki jest z-score dla Norwega? Przy średniej 3 mld USD i odchyleniu 902 773 504 USD, z-score Olava Thona plasuje się na ok. 1,34.
Olav Thon jest zdecydowanie bogatszy od reszty norweskich miliarderów. Za to majątek Alexandra Abramova jest o wiele bliższy średniej rodaków miliarderów niż w przypadku Olava. Występuje więc większe prawdopodobieństwo, że stalibyśmy się miliarderami wśród Rosjan niż Norwegów :)

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Standaryzacja: gdzie łatwiej stać się miliarderem?
Standaryzacja: gdzie łatwiej stać się miliarderem?
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhWj1d8vrpBViaJ-jNub0F7dlvt0ZPL7k-OUzQn3fH_5oeKR1Bf2fexvvXhbbTJCYmauYsD-rWvoNpxYRgV6fq1fdX3QfG2tuxI5hsGDLABGFWMR4l88QvxhzuKUSgt6kLTsOzsfrm86rPh/s640/vs.PNG
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhWj1d8vrpBViaJ-jNub0F7dlvt0ZPL7k-OUzQn3fH_5oeKR1Bf2fexvvXhbbTJCYmauYsD-rWvoNpxYRgV6fq1fdX3QfG2tuxI5hsGDLABGFWMR4l88QvxhzuKUSgt6kLTsOzsfrm86rPh/s72-c/vs.PNG
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2016/09/standaryzacja-gdzie-atwiej-stac-sie.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2016/09/standaryzacja-gdzie-atwiej-stac-sie.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować