W naszych wdrożeniach często spotykamy się z tematem podłączenia SAP BW jako źródła danych do raportów w Tableau. Przedstawię tu kilka rozwiązań tego problemu wraz z opisem zalet/wad i potencjalnych kosztów.
Zacznijmy od rozwiązania gotowego w Tableau czyli konnektora do SAP BW.
Tableau wspiera natywnie dwa tryby połączenia do SAP BW live i poprzez ekstrakt.
Podłączenie Tableau live do SAP BW
Podłączenie live wymaga wpisania parametrów serwera i właściwie to koniec konfiguracji. Zaletą jest prostota i natychmiastowe uruchomienie. Wada tej konfiguracji wynika z łączenia się do przeliczonych agregatów, stąd niedostępne jest szereg funkcjonalności Tableau takich jak:
- zmiana agregacji miar
- budowanie aliasów
- budowanie hierarchii (hierarchie z SAP BW są przenoszone)
- zmiana typu danych
- grupowanie ad hoc
- nie będzie też działało szereg funkcji pól kalkulowanych np. LOD
Wszystkie ograniczenia połaczenia do kostek są opisane w tym miejscu, wraz z możliwościami obejścia.
Podsumowując, podłączenie live jest dobre na początek albo w momencie gdy mamy perfekcyjnie przygotowane dane w kostkach BW i będziemy je tylko wizualizowali. Rozwiązanie to ma również tą zaletę że nic nie kosztuje.
Podłączenie Tableau poprzez ekstrakt do SAP BW
Od wersji 8.2 Tableau ma możliwość tworzenia ekstraktu z SAP BW. Jest to opcja do której trzeba mieć specjalny klucz licencyjny. Klucz jest bezpłatny, trzeba poprosić o niego swojego opiekuna w Tableau (i odczekać 1-2 dni na przeprocesowanie).
Po wpisaniu klucza przy próbie podłączania do SAP BW pojawi się opcja extract, będziemy mogli też wybrać filtry np. daty, które pozwolą nam ograniczyć ilość danych ściąganych do Tableau. Po stworzeniu ekstraktu możliwości manipulacji na danych zdecydowanie się poprawiają, odłączyliśmy się od kostek :D Nasze hierarchie z BW wyglądają co prawda dziwnie ale po kilku ruchach wszystko ładnie śmiga. Jest to najlepsza z darmowych opcji raportowania z SAP BW. Posiada ona jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie mamy możliwości przyrostowego odświeżania danych, co w połączeniu z ograniczoną metodą komunikacji i pobierania danych (przez MDX), eliminuje ten tryb pobierania dla bardzo dużej ilości danych.
Samo odświeżanie jest powolne i ma standardowe ograniczenie zapytań MDX do 1mln komórek (ilość wierszy x ilość kolumn). Ograniczenie to można zmienić ale szybkość działania niestety pozostanie ta sama.
Theobald Xtract Universal Server
Z pomocą przychodzi nam komponent Theobald, który jest w stanie podłączyć się do dowolnego obiektu SAP w tym SAP BW i wygenerować ekstrakt bezpośrednio na Tableau Server. Theobald łączy się do danych SAP w protokołach SAP, co daje lepsze możliwości skalowania. Przede wszystkim działa szybko i da się odświeżać przyrostowo. Należy podkreślić że Theobald Xtract Server nie stanowi warstwy pośredniej danych a jedynie wydajny silnik, który generuje dane bezpośrednio do Tableau.
Koszt rozwiązania 10k EUR+, przy większej skali danych jest to najkorzystniejsze rozwiązanie jeśli chodzi o cenę/funkcjonalność. Przede wszystkim tańsze niż
BW on SAP HANA
SAP HANA potrafi zmapować gotowe struktury BW, daje wygodny interfejs dla narzędzi zewnętrznych. Działa in memory, więc jest bardzo szybkie, pozwala łączyć się w trybie live i dowolnie manipulować na danych. Jedyna wada to cena, najmniejsze rozwiązania zaczynają się od 100k EUR + wdrożenie, które niestety trwa. W przypadku Enterprise koszt ten może być wielokrotnie wyższy.
KOMENTARZE