Od Excela do Tableau 1: Podłączenie danych

Większość polskich firm używa Excela. Używa go do wszystkiego, począwszy od wizualizacji danych, przez generowanie raportów, na funkcjach bazodanowych skończywszy.

Excel jest uważany za najlepszą aplikację analityczno-raportową, ponieważ jest w pakiecie Office, wydaję się być dość łatwy w obsłudze i praktycznie każdy może taki plik otworzyć.

Od ponad 20 lat jestem analitykiem biznesowym, pracującym w wielu firmach, w różnych branżach, na zróżnicowanych źródłach danych i aplikacjach. Obecnie stanąłem po drugiej stronie płotu – jestem konsultantem, który wspiera i szkoli analityków, przy wykorzystaniu Tableau.

W tym cyklu postaram się pokazać, jak ogromną zmianą jakościową jest korzystanie z Tableau w porównaniu do korzystania z Excela.

Część 1

Podłączenie danych z plików źródłowych do analizy.

Jako, że Excel jest wykorzystywany nie tylko jako narzędzie do analizy, ale również do wizualizacji, raportowania oraz przechowywania danych, teoretycznie jest narzędziem wszechstronnym, w którym możemy trzymać dane, przetwarzać je, tworzyć tabele i wykresy oraz filtrować, jednakże powoduje to, że plik albo jest ciężki, ponieważ ma dużo danych w środku, albo obciąża procesor poprzez linki i formuły.

Plik Excel to najczęściej spotykana forma źródła danych. Dane te zaciągane są uprzednio z hurtowni danych lub plików z rozszerzeniem .txt,.dbs, do Excela. Następnie tworzona jest tabela przestawna, na podstawie której tworzony jest raport. Często najpierw tworzony jest format raportu, który następnie musi zostać uzupełniony o formuły. Najczęściej używaną formułą jest wtedy Wyszukaj.Pionowo(), która jest mało efektywna ze względu na rosnącą objętość plików. Przygotowany raport, to najczęściej tabela z danymi, zawierająca formatowania warunkowe, czasem jeden lub kilka wykresów, filtry, może jakieś przyciski nawigacyjne – ale to już szkoła wyższa, programowanie w Visual Basic. Analityk musi najpierw taki raport przygotować, od początku do końca, co często powoduje, że nie ma już czasu na prawdziwą analizę danych.

Tymczasem w Tableau podłączenie danych jest wykonane za pomocą dosłownie kilku kroków:

Krok1: Wybór typu danych

Tableau ma doskonale skonfigurowany interfejs podłączenia dowolnych danych, w tym także z plików. Dla plików Excel, Access, tekstowych, statystycznych, lub dowolnych innych.


Jeśli wybierzemy plik Excel, interfejs Tableau otwiera zawartość naszego dysku i pozwala wybrać pliki Excel:Kiedy popatrzymy na źródło, widzimy że składa się ono z 3 arkuszy: Orders, Returns i Users


Te arkusze Tableau natychmiast rozpoznaje jako tabele z danymi źródłowymi:


Wybranie tabeli Orders i przeciągnięcie jej na puste pole z opisem „Drag sheets here” (Tableau cały czas prowadzi nas za rękę, co obok intuicyjności interfejsu jest znakomitym ułatwieniem dla analityka), powoduje wyświetlenie danych w formacie czytelnym dla Tableau:Tableau z łatwością pomija górne lub dolne wiersze na arkuszu – co jest szczególnie przydatne kiedy korzystamy z raportu jako źródła danych, bądź kiedy importujemy do Excela plik tekstowy, który nie ma formy w pełni tabelarycznej.

Tableau od razu rozpoznaje również format danych w tabeli i przypisuje im formaty: liczbowy, tekstowy, daty, lokalizacji itd.Oczywiście, możemy ten format zmienić, jeśli wolimy mieć np. tekstowy format numeru zamówienia.

Właściwie dane mamy już załadowane do Tableau i możemy zacząć naszą analizę:


Po przejściu do obszaru tworzenia arkuszy widać, że Tableau od razu podzieliło dane na miary i wymiary, umieszczając je w oddzielnych panelach, z ikoną oznaczającą format danego wymiaru. Analityk ma w kilku krokach przygotowany pulpit do analizowania danych i tworzenia raportu:

KOMENTARZE

BLOGGER: 2
Loading...
Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Od Excela do Tableau 1: Podłączenie danych
Od Excela do Tableau 1: Podłączenie danych
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEieVK66aBs-uQdWBfPXBThkPcnJaz1lU99EmVrtGRrse6z60_MsRNM_96HnLAtzfuFd-56Pris-JseItIDpySlCCDXxr9a0DxvXCdmfNflgDIurljXjNPR8Uk5ZNlqLpeExLPHOG_YbF4A/s200/pic1.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEieVK66aBs-uQdWBfPXBThkPcnJaz1lU99EmVrtGRrse6z60_MsRNM_96HnLAtzfuFd-56Pris-JseItIDpySlCCDXxr9a0DxvXCdmfNflgDIurljXjNPR8Uk5ZNlqLpeExLPHOG_YbF4A/s72-c/pic1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2016/09/od-excela-dotableau-wiekszosc-polskich_2.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2016/09/od-excela-dotableau-wiekszosc-polskich_2.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować