Filtry w dashboardach na urządzenia mobilne - przyjaciel czy wróg?

Wydajne zarządzanie filtrami jest podstawą przy projektowaniu mobilego dashboardu. Udostępnianie wszystkich danych na raz zmniejsza wydajność dashboardu już na desktopie. Co dopiero, gdy przeglądasz je na smartphonie z co najmniej trzykrotnie mniejszą ilością RAMu niż Twój laptop?

Co zrobić, gdy rzeczywiście potrzebujesz tych wszystkich danych na swoim urządzeniu mobilnym? W ogólnych zasadach dot. tworzenia dashboardów wspominaliśmy o wykorzystywaniu różnych widoków z Tableau Server. A gdy nie masz dostępu do Tableau Server? Z poziomu Tableau Desktop możesz uzyskać podobny efekt stosując filtry i inne tricki.

Przedstawienie sprzedaży z wykorzystaniem parametrów
1. Nowy arkusz zamiast filtru 
Zastanówmy się czy filtry są Ci potrzebne. Każdy z nich generuje dodatkowe linijki kodu dla stworzenia Twojego dashboardu, co wydłuża czas ładowania się danych. Dlatego warto zadać sobie pytanie: czy ten filtr jest konieczny? Zamiast kolejnego filtra, możesz stworzyć dodatkowy widok w nowym worksheet. W ten sposób maksymalizujesz powierzchnię dla wykresów, zwiększasz wydajność dashboardu a użytkownik nie traci czasu na ustawianie quick filters - same plusy :)
Jeśli jednak stwierdziłeś, że nie da się obyć bez filtrów. Następna zasada brzmi...

 2. Ogranicz liczbę filtrów 
 Nie zapomnij o wydajności smartphonów i percepcji użytkowników. Maksymalnie 3 filtry starczą na stworzenie kompleksowego dashboardu na urządzenia małego formatu. Poza tym miej na uwadze:
z serii Good Practices w Tableau:
Hide All Unused Fields zawsze
poprawi wydajność Twojej wizualizacji


- wstawienie osobnych filtrów do perspektywy wertykalnej i horyzontalnej ekranu. Może się okazać, że widok horyzontalny wcale nie wymaga wprowadzania filtru.
- wykorzystanie filtru jednokrotnego wyboru i "slidery".
- format danych: najlepiej przedstawiać liczby całkowite, jak najmniej pól po przecinku.
- ilości kolumn z wymiarami Measure Names. Filtry typu Prawda-Fałsz lub z danymi numerycznymi są przetwarzane o wiele szybciej niż dane tekstowe. Aktualnie Tableau pracuje nad udoskonaleniem wydajności filtrów tekstowych.
- ukrycie nieużywanych pól. Smartphone na pewno odczuje różnicę, gdy nie będą one działać w tle. Z zakładce Data rozwiń menu Dimensions i zaznacz Hide All Unused Fields.

 3. Zmieniaj miary parametrami
Gdy wszystkie możliwości zawiodły i musisz koniecznie wstawić filtr, wybieraj dwa najbardziej wydajne: filtry akcji (ang. action filters) lub miary połączone parametrami. Do stworzenia filtru z parametrami potrzebujesz:
- parametru do wybierania nazw wartości
- pola kalkulacyjnego do zmieniania miar lub agregacji.

Uwaga! W CASE nie możesz mieszać pojedynczych miar z agregowanymi (SUM/AVG). musisz stworzyć 2 osobne pola do manipulowania danymi zagregowanymi i dezagregowanymi. I. Kroki do uzyskania parametru dla zagregowanych wartości:

Tworzenie parametru
 • Stwórz parametr (kliknij w Data Pane | Create | Parameter..). Nazwiemy go np. Parametr Sprzedaży 4
 • W Properties zaznacz Data type: Integer. W List of values wpisz liczby (które Tableau będzie szybciej przetwarzał niż tekst) oraz dodaj odpowiedni opis każdej z pozycji w Display As. Przyciskamy Enter. 
 • Skopiuj parametr i wklej go, nazwij go Parametr Sprzedaży 5.
   
II. Pole kalkulacyjne do zmiany między pojedyńczymi miarami:
 • Stwórz pole kalkulacyjne (kliknij w Data Pane | Create | Calculated Field..) Nazwij go Placeholder 4 AGG.
  W tytule zawrzyj tooltips, aby użytkownik
  łatwiej identyfikował znaczenie osi.
 •  Wpisz formułę:
  CASE [Parametr Sprzedaży 4]
  WHEN 1 THEN [Discount]
  WHEN 2 THEN [Sales]
  WHEN 3 THEN [Profit]
  WHEN 4 THEN [Order Quantity] 
  END
  Zaakceptuj OK. 
 • Skopiuj pole, wklej, nazwij Placeholder 5 AGG i zedytuj w nim CASE na [Parametr Sprzedaży 5]
III. Stwórz widok:
 • Umieść Placeholder 5 AGG w kolumnach i Placeholder 4 AGG w wierszach. Przenieś Customer Name do Detail. W części z parametrami kliknij w każdy parametr i wybierz Show Parameter Control. Kontrolery parametrów pozwalają Ci elastycznie zarządzać widokami.  
Dla użytkownika filtry wydają się praktycznym i przyjemnym narzędziem. Jako twórca wizualizacji miej świadomość, że mają one ogromny wpływ na czas odświeżania się danych. Nie testuj cierpliwości użytkownika nadużywając ich w mobilnych dashboardach. Im mniej filtrów, parametrów, pól kalkulacyjnych i miar działających w tle, tym większa satysfakcja użytkownika z interakcji z wizualizacją.

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Filtry w dashboardach na urządzenia mobilne - przyjaciel czy wróg?
Filtry w dashboardach na urządzenia mobilne - przyjaciel czy wróg?
https://4.bp.blogspot.com/-s9RM6debjT4/WAB71vIxZUI/AAAAAAAAAxE/4MtfekE8JWcyGnPG-0XN0mU0_QH-FXCgwCLcB/s400/6666.PNG
https://4.bp.blogspot.com/-s9RM6debjT4/WAB71vIxZUI/AAAAAAAAAxE/4MtfekE8JWcyGnPG-0XN0mU0_QH-FXCgwCLcB/s72-c/6666.PNG
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2016/10/filtry-w-dashboardach-na-urzadzenia.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2016/10/filtry-w-dashboardach-na-urzadzenia.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować