Od Excela do Tableau: 6: VLOOKUP

Użytkownicy Excela, którzy zapoznają się z Tableau, często pytają o możliwość używania funkcji takich jak w Excelu. Funkcją szczególną, jedną z najczęściej w Excelu używanych jest VLOOKUP(), czyli polskie Wyszukaj.Pionowo(). Pytanie o Wyszukaj.Pionowo() pojawia się na blogach, w rozmowach, przy zapytaniach o aplikację.
Wyszukaj.Pionowo()  jest funkcją pozwalającą na łączenie danych z kilku różnych tabel, często przy stosowaniu słowników. Krótko mówiąc, jest podstawowym narzędziem, jeśli łączymy kilka tabel z danymi, lub potrzebujemy dołączenia informacji, która znajduje się w innej tabeli czy słowniku - co dzieje się bardzo często, zważywszy na powszechność tego rozwiązania i korzystania z Excela jako narzędzia bazodanowo-kalkulacyjnego.
W przypadku Tableau użycie funkcji VLOOKUP zastępuje połączenie dwóch źródeł danych z dwóch tabel - wystarczy, podobnie jak w Accessie (swoją drogą, ciekawe dlaczego tak rzadko korzysta się z tego, również "darmowego" narzędzia Microsoftu), połączyć tabele, wybierając pola do łączenia oraz typ połączenia:
W momencie połączenia, możemy dodać dowolne pola z dwóch połączonych tabel, będą one przypisane tak samo, jak w przypadku użycia w Excelu funkcji Wyszukaj.Pionowo(). Tylko łatwiej.

Drugim zastosowaniem, o wiele rzadziej używanym, jest wyszukiwanie fragmentu najbardziej zbliżonego, np. kodu pocztowego czy nazwy. Tutaj excelowa funkcjonalność jest jeszcze słabsza, ponieważ musimy dodatkowo sortować tabele i nie możemy podać, jak Excel ma szukać podobieństwa, ponieważ jest to już zaszyta funkcjonalność.

W Tableau z pomocą przychodzi nam funkcja Contains(), w której możemy zapytać, czy dany ciąg znaków jest obecny w naszej kolumnie - funkcja zwróci nam wynik True/False.

Jest jeszcze jedno zastosowanie Wyszukaj.Pionowo(), którego czasem używałem przy dwóch rożnych zestawieniach w Excelu - np. czy mam danego klienta w drugim pliku, czy też nie - jeśli coś się nie zgadzało, funkcja zwracała błąd "N/A". W przypadku Tableau wystarczy użyć left joina dla tabel - wtedy każde pole nie posiadające odpowiednika w drugim pliku, pokaże nam się jako null. Wystarczy tylko założyć odpowiedni filtr:Podsumowując, Tableau dostarcza funkcjonalność  Wyszukaj.Pionowo() lepiej i szybciej niż Excel.

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Od Excela do Tableau: 6: VLOOKUP
Od Excela do Tableau: 6: VLOOKUP
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhLKlm1RKPPVk5_yJcNGoVmm-ELAaPf4jm3sH46zYvujof5E_8XmUYFrmKNAzRqGwq2H4AT7pvF_SL1K6g5IpPL8Jg5qAbeO2y2zxsTtdBUhKXje-NCRlKH63ciFBZ-6T_q0h2b-aQasoE/s400/blog+-+join2.PNG
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhLKlm1RKPPVk5_yJcNGoVmm-ELAaPf4jm3sH46zYvujof5E_8XmUYFrmKNAzRqGwq2H4AT7pvF_SL1K6g5IpPL8Jg5qAbeO2y2zxsTtdBUhKXje-NCRlKH63ciFBZ-6T_q0h2b-aQasoE/s72-c/blog+-+join2.PNG
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2016/10/od-excela-do-tableau-6-vlookup.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2016/10/od-excela-do-tableau-6-vlookup.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować