Zasady tworzenia dashboardów na urządzenia mobilne

Przedstawiamy listę najlepszych praktyk dla mobilnych rozwiązań w Tableau. Popraw interakcję użytkownika z informacją, oszczędź swój czas i uprościj proces tworzenia dashboardu.
Tworzenie wizualizacji na urządzenia mobilne rządzi się innymi zasadami niż na wersje desktopowe. Warto poznać kilka ogólnych zasad ich projektowania.

Kontekst
Wizualizacje mobilne mają specyficzną rolę i ograniczoną funkcję. Nie służą do wielogodzinnych analiz, a do szybkiego dostępu do informacji just-in-time. Uwzględnij najbardziej istotne liczby z punktu widzenia odbiorcy. Jakich informacji potrzebują ad-hoc, gdy idą na spotkanie? Co powinni wiedzieć o ostatnich zmianach? Raport powinien być czytelny i kłaść nacisk na najważniejsze dane aby ułatwić podejmowanie decyzji także mobilnie.

Zaznacz punkt, który najbardziej interesuje odbiorcę. Może być punktem odniesienia do ostatnio zaszłych zmian lub podkreślić aktualny wynik. Na przykład najnowszy poziom sprzedaży:

Stwórz pole kalkulacyjne do zsumowania sprzedaży ostatniego dnia.
Dodaj pole kalkulacyjne do Rows i stwórz Dual Axis. Na jednej z osi wybierz Synchronize Axis.
Opcjonalnie możesz dodać stale wyświetlany wynik: zaznacz wartość, wybierz Mark label – Always show.


Prostota
Nie ma (dosłownie) miejsca na wyrafinowane dashboardy ze szczegółowym kontekstem. Znajdź informacje, które nie są kluczowe i pomiń je. Uprość dashboard do podsumowań odzwierciedlających istotę całej analizy. Zakres informacji musi być jak najbardziej ograniczony, przedstawiać całościowy obraz, doprowadzać do kluczowych wniosków.

Wybieraj najprostsze typy wykresów: liniowe, słupkowe, powierzchniowe, tzw. hightlight table.

Dodawaj podsumowanie na najwyższym poziomie ogólności (np. o ile procent zmienił się wynik w odniesieniu do wczoraj lub do wyniku sprzed kilku godzin).

Nie polecane są wykresy punktowe (ang. scatterplot), ciężko odczytać znaczenie setek znaczników na małym ekranie.

Czytelne znaczniki
Etykiety typu Label mają przewagę nad Tooltips. Są czytelniejsze, szybciej przekazują informacje (nie trzeba wchodzić z nimi w interakcję, aby dowiedzieć się o wyniku). Dobrze sprawdzają się jako podsumowania w kafelkach. Kelly Martin zastosował tę metodę w swojej przykładowej wizualizacji na urządzenia mobilne:

Oczywiście Tooltips też mogą posłużyć jako dobry nośnik informacji, o ile można łatwo zaznaczyć interesującą miarę (zmniejsz szerokość słupków w Marks - Size). Mogą zawierać jednocześnie kilka faktów w ramach podsumowania.


Story Points
Jednym z tricków na szybkie przeglądanie pojedynczych wykresów lub dashboardów jest osadzenie ich w Story. W tym przypadku story nie oznacza, że wizualizacje muszą być ze sobą powiązane.

Orientacja pozioma i pionowa
Wybierz standardowe urządzenie (smartphone lub tablet), na którym ma być najczęściej wyświetlany dashboard i orientację (pionową lub poziomą). Skup się najpierw na jego wyglądzie. Potem przygotuj układy na inne możliwe warianty.
Pamiętaj o kierunkach przesuwania wykresów – wybierz albo góra-dół albo lewo-prawo. Wtedy korzystanie z dashboardu przebiega intuicyjnie.
Funkcja Layout Container zapobiega niechcianemu  przemieszczaniu się obiektów, automatycznie dopasowuje ich rozmiary do orientacji ekranu. W trybie dashboard umieść odpowiedni “kontener” (Horizontal lub Vertical), wstawione wykresy będą zgrupowane do wybranej orientacji. Wybierz, czy obiekt powinien być wpasowany w stałe miejsce (tiled), czy może przeskoczyć pod inny wykres (floating). W zakładce Layout jest widoczny podgląd, widać jak obiekty będą proporcjonalnie dopasowywać się do rozdzielczości ekranu.


Interakcja z mapami
Chcesz przejść do  następnej części dashboardu, a zamiast tego przesuwasz mapę? Wyłącz opcję Pan and Zoom. Przejdź do swojego dashboardu (wtedy wyłączysz przesuwanie i powiększanie mapy tylko z jego perspektywy). W menu Map – Map Options odznacz Allow Pan and Zoom.

Spersonalizowane dostępy
REST API w Tableau Server tworzy dostęp do danych szytych na miarę dla każdego użytkownika. Mniejszy zakres otrzymanych danych pozwala skupić się na wynikach. Odbiorca otrzymuje spersonalizowany widok przez co oszczędza czas na filtrowanie i przeszukiwanie danych (a wiemy dobrze, jak często bywa to irytujące).
Podobny efekt uzyskasz bez Tableau Server (o tym w następnym artykule).

Tableau Mobile
Aplikacja optymalizuje używanie filtrów, pozwala na logiczne zachowywanie się dashboardów przy ich przesuwaniu, zaznaczaniu i przybliżaniu obiektów.

Przedstawione zasady przydadzą się w dashboardach projektowanych na strony internetowe i aplikacje Tableau Mobile. Zadziałają na wszystkich przeglądarkach dla mobilnych urządzeń.
Macie inne wątpliwości co do mobilnych dashboardów? Zachęcamy do proponowania tematów w komentarzach.

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Zasady tworzenia dashboardów na urządzenia mobilne
Zasady tworzenia dashboardów na urządzenia mobilne
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhDtoQVRfUaFix-OFigygPSoihBnl_NWiXpO4Rq_IYkIgK1Vsq42-TdgidBIb4BZcS6Ggrc8-bVdhfQZGmiiQrzAOzFZMuNyBr4-NLGFh-_K60AKnoySw8ccgPncnQ6OMM7uRa5zZWA4RXW/s400/dot.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhDtoQVRfUaFix-OFigygPSoihBnl_NWiXpO4Rq_IYkIgK1Vsq42-TdgidBIb4BZcS6Ggrc8-bVdhfQZGmiiQrzAOzFZMuNyBr4-NLGFh-_K60AKnoySw8ccgPncnQ6OMM7uRa5zZWA4RXW/s72-c/dot.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2016/10/zasady-tworzenia-dashboardow-na.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2016/10/zasady-tworzenia-dashboardow-na.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować