Przełącznik do sortowania

         W przypadku przedstawianiu danych liczbowych np. na wykresie słupkowym, możemy szybko posortować słupki za pomocą osi, korzystając z ikonki sortowania, która wyświetla się po najechaniu na oś liczbową. Poniżej wykres słupkowy zmiennej Sales (sprzedaż) ze zbioru Coffee Chain, dostępnego w katalogu My Tableau Repository po zainstalowaniu programu Tableau Desktop. Słupki są pokolorowane ze względu na wartość zmiennej Profit (zysk).
         Tableau posortuje domyślnie słupki po wartości zmiennej, która odpowiada za atrybut rozmiaru, czyli w przypadku naszego przykładu, po sumarycznej wartości sprzedaży. Możemy posortować słupki po wartości sumarycznego zysku, który jest atrybutem koloru na wizualizacji.


         Wygodnym rozwiązaniem byłoby utworzenie przełącznika w postaci parametru, dzięki któremu moglibyśmy się szybko i wygodnie przełączać pomiędzy tymi dwoma rodzajami sortowania. Nic prostszego! Zachęcam do przeczytania artykułu, w którym zostanie opisane krok po kroku utworzenie wizualizacji opublikowanej poniżej.         Pracę rozpoczniemy od utworzenia dwóch jednakowych kalkulacji o nazwach „index Sales” o „index Profit”.
         Kalkulacje konwertujemy do postaci dyskretnej, aby uniknąć efektu agregacji, po naniesieniu ich na widok.
         Następnie nanosimy nasze kalkulacje tabelaryczne na wiersze i ustalamy porządek indeksowania związany z wartościami sprzedaży i zysku.
         Analogiczny zabieg wykonujemy dla zmiennej „index Profit” (w polu Field wskazujemy zmienną Profit).
         Następnie tworzymy parametr typu String, przyjmujący dwie wartości, za pomocą którego będziemy wybierać typ sortowania.
         Wyświetlamy na widoku wartość parametru poprzez wybór opcji Show Parameter Control z menu, rozwijanego przy parametrze (utworzony parametr znajduje się w zakładce Parameters w sekcji Data po lewej stronie arkusza).


         Następnie tworzymy pole kalkulowane "Ranking", związane z wartością parametru „Choose Type of Sorting”. 
         Podobnie jak w przypadku kalkulacji „index Sales” i „index Profit” konwertujemy zmienną „Ranking” ją do postaci dyskretnej i umieszczamy na zakładce Rows przed innymi zmiennymi. Usuwamy z widoku zmienne „index Sales” i „index Profit”. Możemy ukryć wartości zmiennej „Ranking” na widoku odznaczając opcję Show Header, dostępną w menu, rozwijanym przy tej zmiennej.
         Teraz możemy już zmieniać typ sortowania wykresu za pomocą zmiany wartości utworzonego parametru.


KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Przełącznik do sortowania
Przełącznik do sortowania
https://3.bp.blogspot.com/-5hkGu_-uB7c/VkEZJObyfXI/AAAAAAAAASE/-1CAOMMrItI/s640/image1.png
https://3.bp.blogspot.com/-5hkGu_-uB7c/VkEZJObyfXI/AAAAAAAAASE/-1CAOMMrItI/s72-c/image1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/02/przeacznik-do-sortowania.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/02/przeacznik-do-sortowania.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować