Kto wygra Ekstraklasę? Live Arkusze Google w Tableau

Tabela Ekstraklasy z live połączeniem do Arkuszy Google
Kto wygra w tym sezonie ekstraklasę? Szybciej przeanalizujesz wyniki z własnej wizualizacji. Pokażemy, jak zebrać wszystkie wyniki w jednym miejscu, importując kilka źródeł WWW do Google Sheet i wizualizując je w Tableau.

Importowanie danych do arkusza Google


Wszystkie elementy strony zimportujesz do arkusza Google. Formuła wygląda tak:

=IMPORTHTML("adres URL";"zapytanie";indeks))

W „adres URL” wklejasz link do źródła;
„zapytanie” określa element HTML, który chcesz zwrócić (tabela, lista, nagłówek);
indeks wyznacza, który element chcesz pobrać (indeks jest liczony od 1)

W moim przypadku jest to:
=IMPORTHTML("http://www.gol24.pl/ekstraklasa/tabela/";"table";1)) 

Dodając nowe źródło (CTRL+D lub Command+D dla Maca) możesz dodać kolejne źródło. Jeśli nazwy drużyn brzmią tak samo w drugim źródle - świetnie, można połączyć tabele i zdobyć większe pole do popisu. Jeśli nie, pozostaje stworzyć nowy Worksheet.
Ustawienia Arkuszy Google - odświeżania
danych w czasie rzeczywistym

Odświeżanie danych


Arkusze Google będą raz dziennie aktualizowane, mimo że zapiszemy je w formie ekstraktu. Jeśli jesteś wielkim fanem Ekstraklasy i zależy Ci na aktualizacji danych w czasie rzeczywistym, dodaj tę linijkę kodu przed IMPORTHTML

=if(Minute(Now())=Minute(Now());IMPORTHTML("http://www.gol24.pl/ekstraklasa/tabela/";"table";1))

Do tego zmień ustawienia w Arkuszu. Plik – Ustawienia tego arkusza kalkulacyjnego – Przeliczenie: W przypadku zmiany i co godzinę (lub w przypadku zmiany i co minutę;)) – Zapisz ustawienia.

Połączenie Arkuszy Google z Tableau

Łączenie Arkuszy Google z Tableau


Arkusze Google są jednym z wbudowanych źródeł do importowania danych. W części Connect wybierz To a Server – Google Sheets. Wprowadź swój login i hasło do Gmail. Zezwól Tableau na wyświetlanie plików na Dysku Google. Tableau wyświetli listę dostępnych arkuszy Google z twojego konta. Po prawej będzie widoczny podgląd arkusza. Wybieram ten ostatnio utworzony. Klik Connect.
Data Interpreter

Z drużyn Ekstraklasy znalazłam jedynie statystyki zawodników z Legii Warszawy. Ich tabela w HTML też nie była idealna, w linijce od importHTML trzeba dodać zapytanie usuwające pierwszy wiersz, aby Tableau mogło je odczytać:

=query(importhtml("http://www.legia.sport.pl/legia/2,139316,,,,-2975062,P_SPORT_PODMIOT.html";"table";2);"select * OFFSET 1") 

…nie jest to konieczne od Tableau 9.2, który zawiera Data Interpreter. Tableau automatycznie usunie zbędne kolumny, które nie umożliwiają wizualizacji.

Przy importowaniu viz'a na Tableau Public wyskoczy powiadomienie, czy dane mają być zsynchronizowane ze zmianamy w Google Sheet. Potwierdzamy.

Można zwizualizować i porównać statystyki innych drużyn, gdyby były dostępne. Zapraszam do szukania i dzielenia się swoimi źródłami i wizualizacjami;)

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Kto wygra Ekstraklasę? Live Arkusze Google w Tableau
Kto wygra Ekstraklasę? Live Arkusze Google w Tableau
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgH9cdxZA0pLpqcoICb687qRfuyqORH-TgdToQ6NRULVHH8Wpveq3tcbZFrvd2b-oZhYu4eAbpa4pCVWPENlzA9jtS18IW-X5SpvMm5OzsN6HKXvjzeHcu2seMve60YExXvN0XyTlJVxUlr/s320/wiz+ekstraklasy.PNG
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgH9cdxZA0pLpqcoICb687qRfuyqORH-TgdToQ6NRULVHH8Wpveq3tcbZFrvd2b-oZhYu4eAbpa4pCVWPENlzA9jtS18IW-X5SpvMm5OzsN6HKXvjzeHcu2seMve60YExXvN0XyTlJVxUlr/s72-c/wiz+ekstraklasy.PNG
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2016/12/kto-wygra-ekstraklase-live-arkusze.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2016/12/kto-wygra-ekstraklase-live-arkusze.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować