Tworzenie alertów

         By maksymalnie ułatwić sobie pracę z widokami, zbudowanymi w Tableau, możemy dodawać do nich alerty, w postaci powiadomień. Takie opisy mogą przyspieszyć analizę danych albo zwrócić odbiorcy uwagę na to, że wartość pewnej miary (np. sprzedaży) spadła poniżej pewnego poziomu.
          W poście zostanie omówione kilka przykładów dodawania alertów do widoków w Tableau.
         Pierwszy przykład dotyczy powiadomienia o zakresie i agregacji daty na widoku, przedstawiającym wykres liniowy. Ułatwi to szybsze wyłapanie kluczowych informacji. Dostęp do informacji o poziomie agregacji daty można uzyskać np. poprzez odwołanie się do wartości dynamicznego parametru, za pomocą którego będziemy manipulować agregacją daty, jak w poprzednim poście:         Pracę rozpoczynamy od utworzenia oddzielnego arkusza na alert. Przeciągamy na ikonkę Text informację, które chcemy dodać do widoku.
         Następnie formatujemy tekst, który ma znaleźć się w oknie. Klikamy na ikonkę Text i przechodzimy do sekcji Text.
         Na koniec formatujemy wygląd okna. Aby przejść do kreatora formatowania wystarczy kliknąć na okno prawym przyciskiem myszy i wybrać z rozwijanego menu opcję Format.
         Opcje związane z formatowaniem widoku zostały omówione w poście:


         Wykres liniowy oraz zakładkę z alertem wrzucamy na dashboard, elementy na widoku rozmieszczamy wedle uznania. Opcjonalnie możemy dodać filtr na datę, w postaci suwaka, np. korzystając z opcji Quick Filters na dashboardzie.

         Filtr musimy zastosować do wszystkich arkuszy na dashboardzie.
         Poniżej link do gotowego dashboardu z alertem:
         Drugi przykład to dodanie do wykresu liniowego dynamicznych etykiet. Rozważmy np. sprzedaż w poszczególnych w miesiącach na skali ciągłej. Taki efekt można uzyskać poprzez przeciągnięcie na ikonkę Label następującej kalkulacji.
         Liczby wyrażające poziomy, których przekroczenie chcemy alarmować, możemy zastąpić dynamicznymi parametrami.


         Wyświetlamy na widoku wartości parametrów za pomocą opcji Show Parameter Control.

         Wygląd etykiet można formatować za pomocą ikonki Label.
         Poniżej link do gotowego dashboardu z alertami:
         Innym sposobem może być nałożenie na wykres linowy wykresu punktowego i kolorowanie punktów, wypadających poza obszar kontrolny, innym kolorem.


         Pracę należy rozpocząć od powielenia zmiennej Sales w wierszach, np. z wykorzystaniem klawisza ctrl i zmiany typu drugiego wykresu w zakładce Marks na Circle.
         Następnie nakładamy na siebie wykresy za pomocą opcji Dual Axis, dostępnej w menu, rozwijanym przy drugiej zmiennej Sales oraz synchronizujemy osie liczbowe za pomocą opcji Synchronize Axis, dostępnej w menu, rozwijanym po naciśnięciu prawym przyciskiem myszy na drugą oś.

         Do wykresu możemy dodać obszar referencyjny, związany z wartościami utworzonych parametrów. Wybieramy opcję Add Reference Line, dostępną w menu, rozwijanym po naciśnięciu prawym przyciskiem myszy na wybraną oś.         Aby pokolorować punkty wypadające poza obszar kontrolny innym kolorem należy nanieść na ikonkę Color (na karcie, odpowiadającej wykresowi punktowemu typu Circle, w zakładce Marks) następującą kalkulację.
         Poniżej link do gotowego dashboardu z alertami:

         Podobnie możemy kolorować inne, niż wykres liniowy, typy wizualizacji. Dla przykładu utworzę wykres typu Heat Map, na którym figury oznaczę różnymi kolorami w zależności od zdefiniowanych przedziałów wartości dla sprzedaży.


         Pracę zaczynamy od dodania do tabeli interesujących nas wymiarów i zmiany typu wizualizacji w zakładce Marks na Square. Podobnie jak poprzednio wyświetlamy na widoku wartości utworzonych parametrów.
         Następnie dodajemy etykiety np. po prawej stronie figur. Przeciągamy zmienną Sales na ikonkę Label i po naciśnięciu na ikonkę Label wybieramy opcje Alignment -> Automatic -> Right.
         Przeciągamy na ikonkę Color kalkulację, w której definiujemy przedziały wartości dla sprzedaży. Kolory możemy edytować za pomocą opcji Edit Colors, dostępnej po kliknięciu na ikonkę Color lub w menu, rozwijanym przy legendzie koloru.
         Poniżej link do gotowego dashboardu z alertami:
KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Tworzenie alertów
Tworzenie alertów
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgBNVNg7sA6nsFdwHanTuwAv2iXIOyTcgZSYEEA_zvH8vaalzU19G_j42Ul2FLeK_Qxzzqf_0AE8adAncpIXB8jvngRJke1YSvkG8B5nfMKoNHaBZJOm-8_RlFzWjAyxjmvQ0ZMZA7ACSY/s1600/image1.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgBNVNg7sA6nsFdwHanTuwAv2iXIOyTcgZSYEEA_zvH8vaalzU19G_j42Ul2FLeK_Qxzzqf_0AE8adAncpIXB8jvngRJke1YSvkG8B5nfMKoNHaBZJOm-8_RlFzWjAyxjmvQ0ZMZA7ACSY/s72-c/image1.jpg
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/tworzenie-alertow.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/tworzenie-alertow.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować