Aktywność użytkowników

Jak wielu użytkowników loguje się na stronie internetowej / serwerze raz na miesiąc? Dziesięć razy w ciągu miesiąca? Za pomocą funkcji agregującej FIXED z Level of Detail Expressions możemy wykonać szybką analizę aktywności użytkowników na stronie, np. w postaci histogramu. Analizie zostały poddane dane następującej postaci:
          Z histogramu możemy odczytać jaki procent użytkowników loguje się raz na miesiąc, dwa razy na miesiąc, itd. Dodatkowo za pomocą filtra nałożonego na zmienną „Rynek” możemy badać zależności w różnych regionach. Pionowa linia referencyjna niesie informację o średniej częstotliwości logowania użytkowników. Słupki są wycieniowane kolorem ze względu na wartość różnicy pomiędzy częstotliwością logowania a średnią. W poście zostanie opisany krok po kroku proces tworzenia poniższej wizualizacji.

          Link do wizualizacji:


          Na początku musimy wyznaczyć datę pierwszego i ostatniego logowania dla każdego użytkownika. Wykorzystamy w tym celu funkcję FIXED, by włączyć do kalkulacji wymiar „ID użytkownika”.

          Przy zmiennych „Data pierwszego logowania” i „Data ostatniego logowania” pojawi się ikonka kalendarza (ponieważ są one datami) oraz charakterystyczny znak „=”, towarzyszący kalkulacjom wykonanym przez użytkownika.


          Potrzebujemy informacji jak długo każdy użytkownik był aktywny na serwerze. Obliczymy ile miesięcy upłynęło od momentu pierwszego, do ostatniego logowania za pomocą funkcji DATEDIFF.          Następnie obliczymy jak wiele razy każdy z użytkowników zalogował się na serwerze. Ponownie skorzystamy z funkcji FIXED oraz COUNTD (Count Distinct).          Za pomocą ilorazu zmiennych „Aktywność użytkownika w miesiącach” oraz „Liczba logowań” obliczymy częstotliwość logowania dla poszczególnych użytkowników.          Wynik zaokrąglamy do całości z wykorzystaniem funkcji ROUND.          Zaobserwujmy na wykresie słupkowym jaką informację wnosi kalkulacja, którą wykonaliśmy.

          Link do wizualizacji:


          Następnie budujemy histogram: w kolumnach umieszczamy kalkulację „Częstotliwość logowania” w postaci ciągłej (Continous), natomiast w wierszach zmienną „ID użytkownika”, zagregowaną za pomocą funkcji Count (Distinct).

          Jeśli chcemy wyświetlić na widoki etykiety, wystarczy skorzystać z ikonki Abc, znajdującej się na pasku narzędzi.
          Informację o liczbie użytkowników na etykietach możemy zastąpić informacją o wysokości procentu wszystkich użytkowników, poprzez nałożenie na zmienną „CNTD(ID użytkownika)” kalkulacji tabelarycznej Percent of Total.          Jeśli chcemy wymusić, by oś liczbowa zaczynała się od zera, możemy edytować zakres tej osi za pomocą opcji Edit Axis.          Aby wymusić wyświetlanie na osi wszystkich znaczników przechodzimy do zakładki Tick Marks.          Aby obliczyć średnią częstotliwość logowania użytkowników możemy skorzystać z funkcji EXLCUDE, aby wykluczyć wymiar „Częstotliwość logowania bin” z kalkulacji.          Kalkulację możemy dodać do widoku w postaci linii referencyjnej. Aby mieć do niej dostęp w kreatorze tworzenia linii referencyjnych należy ją przeciągnąć na ikonkę Detail. Następnie po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na oś liczbową wybieramy z menu opcję Add Reference Line.

          Następnie możemy dodać do wykresu atrybut koloru, np. poprzez przeciągnięcie na ikonkę Color kalkulacji, wyrażającej różnicę między aktywnością użytkowników a średnią.          Kolory możemy edytować za pomocą opcji Edit Colors, dostępnej w menu, rozwijanym po naciśnięciu na ikonkę Color lub przy legendzie koloru.
          Na arkusz możemy nałożyć filtr na zmienną Rynek, poprzez przeciągnięcie tej zmiennej na zakładkę Filters. Filtr wyświetlamy na widoku za pomocą opcji Show Quick Filter, znajdującej się w menu, rozwijanym przy tym filtrze.
          Sposób wyświetlania filtra możemy ustawić na Single Value (Dropdown), by móc szybko przełączać się pomiędzy histogramami dla poszczególnych rynków.          Po najechaniu myszką na poszczególne słupki wyświetla nam się okienko z informacjami, którego wygląd możemy kontrolować za pomocą ikonki Tooltip.
          Wizualizacja jest już gotowa do analizy ruchu na stronie. Możemy analizować częstotliwość logowania użytkowników z różnych rynków, przełączając widoki za pomocą filtra. 

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Aktywność użytkowników
Aktywność użytkowników
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhukE9VKqqlEQnJgBjOgr4H9Rd7AdvRcNahJbBTiOi-g3hVOmP0VRvc_PTPK9nhaBNS57i3TatiuXI5uMPrBMBJmXVIWPfaPxwO3koKxaRbObjOW28DC6S75TzEwihCLUkU37c6fVjSDuM/s320/image22.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhukE9VKqqlEQnJgBjOgr4H9Rd7AdvRcNahJbBTiOi-g3hVOmP0VRvc_PTPK9nhaBNS57i3TatiuXI5uMPrBMBJmXVIWPfaPxwO3koKxaRbObjOW28DC6S75TzEwihCLUkU37c6fVjSDuM/s72-c/image22.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/aktywnosc-uzytkownikow.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/aktywnosc-uzytkownikow.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować