Level of Detail Expressions - przykłady (Różnica procentowa)

         Funkcje Level od Detail Expressions dają mnóstwo możliwości porównywania wybranych wartości z pozostałymi w zbiorze danych. W poście zostanie omówiony proces tworzenia poniżej opublikowanej wizualizacji, z wykorzystaniem funkcji FIXED.

         Za pomocą dynamicznych parametrów ustalamy zakres daty, który nas interesuje i badamy:

·         na pierwszym wykresie - jak zmienia się średnia wartość miary, obliczona w tym przedziale czasowym,
·         na drugim wykresie – jaka jest różnica procentowa wartości badanej miary i jej średniej, obliczonej w tym przedziale czasowym.

         Link do wizualizacji:

         Pracę rozpoczynamy od utworzenia wykresu liniowego miary liczbowej w czasie. W naszym przykładzie będzie to zmienna „Adj Close” w czasie, z dokładnością do dnia. Do kolumn możemy dodać wybrany wymiar, aby porównać wykresy w kilku kategoriach.

         Następnie tworzymy dwa parametry typu Date, za pomocą których będziemy dynamicznie sterowali zakresem obszaru referencyjnego.
         Wyświetlamy wartości parametrów na widoku za pomocą opcji Show Parameter Control, dostępnej w menu rozwijanym przy tych parametrach w zakładce Parameters.

         Możemy dopasować do widoku pionowe linie referencyjne, odpowiadające wartościom utworzonych parametrów. Wybieramy opcję Add Reference Line, dostępną w menu, rozwijanym po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na oś czasu.

         Następnie tworzymy kalkulację wyrażającą wartości zmiennej „Adj Close” jedynie w zakresie zdefiniowanego okresu referencyjnego.

         W oparciu o wykonaną kalkulację możemy wyliczyć średnią wartość tej zmiennej w zakresie zdefiniowanego okresu referencyjnego. Wykorzystamy funkcję FIXED do określenia wymiarów, na poziomie których ma być agregowana kalkulacja.

         Przeciągamy wykonaną kalkulację na ikonkę Detail. Teraz możemy dopasować do widoku linie referencyjne, odpowiadające średniej.

         Przenosimy zmienną Ticker z kolumn na ikonkę Filters i wyświetlamy filtr na widoku za pomocą opcji Show Quick Filters. Zmieniamy typ wyświetlania filtra na Single Value (Dropdown), aby móc szybko przełączać się pomiędzy widokami.
         Liczymy procentową różnicę pomiędzy wartościami zmiennej „Adj Close”, a jej średnią w okresie referencyjnym i przeciągamy ją na zakładkę Rows.         Należy sformatować sposób wyświetlania naszej kalkulacji na procentowy.         Aby wykres był bardziej czytelny, możemy zmienić typ drugiego wykresu w zakładce Marks z Automatic na Area.

         Po najechaniu na poszczególne elementy wizualizacji wyświetla się okienko ze szczegółowymi informacjami, którego wygląd możemy kontrolować za pomocą zakładki Tooltip. Aby mieć dostęp do zmiennej w okienku Tooltip, musi się ona znajdować w zakładce Marks.

         Teraz możemy ustalać zakresy dat, które nas interesują, za pomocą parametrów i badać jak zmienia się średnia wartość miary na pierwszym wykresie, obliczona we wskazanym przedziale czasowym. Na drugim wykresie badamy różnicę procentową badanej miary i obliczonej średniej.

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Level of Detail Expressions - przykłady (Różnica procentowa)
Level of Detail Expressions - przykłady (Różnica procentowa)
https://public.tableau.com/static/images/Rn/Rnicaprocentowa/Roznicaprocentowa/1_rss.png
https://4.bp.blogspot.com/-ApAtyzLs74w/VkjABTbVDRI/AAAAAAAABto/FOfFGfu2bGY/s72-c/image1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/level-of-detail-expressions-przykady_43.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/level-of-detail-expressions-przykady_43.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować