Level of Detail Expressions - przykłady (Wskaźnik KPI zysku)

         Wskaźniki KPI (Key Performance Indicators) pozwalają na efektywne monitorowanie stopnia realizacji celów finansowych. Chciałabym zaprezentować przykład wykorzystania funkcji Level of Detail Expressions (LOD) do zbudowania wskaźnika KPI dla zysku.

         Za pomocą wykresów liniowych możemy badać ogólny trend zysku w czasie, ale co zrobić by zbadać liczbę zyskownych dni w każdym miesiącu i roku, a przy tym uwzględnić efekt sezonowości? Przyjrzyjmy się poniższemu wykresowi, przedstawiającego liczbę dni w każdym roku i w poszczególnych miesiącach. Zysk został wykorzystany jako atrybut koloru.

         Aby wizualizacja była łatwiejsza w interpretacji możemy podzielić dni np. na trzy kategorie ze względu na sumaryczny zysk:

·         Bardzo zyskowne,
·         Zyskowne,
·         Niezyskowne,

czyli utworzyć wskaźnik KPI dla zysku i badać ile dni w poszczególnych latach i miesiącach kwalifikuje się do każdej z kategorii.

         Do zbudowania poniższej wizualizacji wykorzystana została funkcja agregująca FIXED z Level of Detail Expressions. Aby dowiedzieć się jak to zrobić krok po kroku, przejdź do dalszej części postu.

         Pracę zaczynamy od utworzenia prostej kalkulacji: sumaryczny zysk, z włączeniem do kalkulacji wymiaru Order Date.

         Tworzymy KPI zysku, w postaci zmiennej kategorycznej:

·         Bardzo zyskowne: 2000 < zysk,
·         Zyskowne: 0 < zysk <= 2000,
·         Niezyskowne: zysk <= 0.

         Po nałożeniu KPI zysku na ikonkę Color staje się jasne, dlaczego istotne było dołączenie do sumarycznego zysku wymiaru Order Date.
         Kalkulacja dostosowuje się do konstrukcji wymiarów, utworzonej na widoku z wykorzystaniem zmiennej Order Date:

·         YEAR(Order Date) - lata zamówień,
·         MONTH(Order Date) – miesiące zamówień,
·         CNTD(Order Date) – Order Date wykorzystana na widoku jako miara, zagregowana za pomocą funkcji Count (Distinct) wyraża liczbę dni.

         Wykres liniowy liczby dni w poszczególnych latach i miesiącach został podzielony na trzy wykresy liniowe, odpowiadające zdefiniowanym kategoriom zyskowności. Aby wykresy zostały przedstawione na oddzielnych osiach wystarczy dodać do widoku kolejny wymiar, a mianowicie KPI zysku w wierszach. Po najechaniu myszką na poszczególne punkty na wykresach wyświetla się okienko ze szczegółowymi informacjami, którego wygląd możemy modyfikować za pomocą ikonki Tooltip.

         Kolory odpowiadające wartościom zmiennej KPI zysku możemy edytować za pomocą opcji Edit Colors, dostępnej po naciśnięciu ikonki Color lub w menu rozwijanym przy legendzie koloru.

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Level of Detail Expressions - przykłady (Wskaźnik KPI zysku)
Level of Detail Expressions - przykłady (Wskaźnik KPI zysku)
https://3.bp.blogspot.com/-_JFCQ9t6oPU/VkjDKwcNU3I/AAAAAAAABvw/RYcUrZDHSoQ/s640/image1.png
https://3.bp.blogspot.com/-_JFCQ9t6oPU/VkjDKwcNU3I/AAAAAAAABvw/RYcUrZDHSoQ/s72-c/image1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/level-of-detail-expressions-przykady.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/level-of-detail-expressions-przykady.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować