Agregacja daty przy użyciu parametru

         Dynamiczne parametry w Tableau znacznie ułatwiają pracę, umożliwiając szybkie dostosowanie wizualizacji do naszych potrzeb, bez przebudowy widoku. Jednym z przydatnych pomysłów jest kontrolowanie za pomocą parametru agregacji daty na wykresie liniowym, w zakresie arkusza.

         Innym pomysłem, jest zbudowanie parametru do przełączania całego widoku na dashboardzie:


         W poście zostanie omówiony proces tworzenia poniższej wizualizacji, związanej z wartością dynamicznego parametru. Link do wizualizacji:         Pracę należy rozpocząć od utworzenia parametru typu String, który następnie zwiążemy z widokiem za pomocą kalkulacji, wykonanej w oparciu o funkcję CASE. 
         Wyświetlamy wartość parametru na widoku za pomocą opcji Show Parameter Control, dostępnej w menu, rozwijanym przy utworzonym parametrze (zakładka Parameters).
         Do zbudowania wykresu liniowego w czasie potrzebujemy daty w kolumnach i miary w wierszach, może to być np. sprzedaż w poszczególnych w miesiącach na skali ciągłej.
         Datę w kolumnach zastąpimy kalkulacją, związaną z wartościami utworzonego parametru. Skorzystamy z funkcji DATETRUNC, agregującą datę do części, wskazanej w cudzysłowie.
         Umieszczamy kalkulację w kolumnach, zamiast zmiennej Order Date i wybieramy poziom daty Exact Date, dzięki czemu mamy dostęp do najmniejszego jej szczegółu, w tym przypadku dnia.
         Gotowe! Kalkulacja zastępująca datę na różnych poziomach agregacji związana jest z utworzonym parametrem, zatem możemy manipulować nią za pomocą przycisku, odpowiadającego za zmianę wartości parametru, znajdującego się w prawym górnym rogu widoku.

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Agregacja daty przy użyciu parametru
Agregacja daty przy użyciu parametru
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEig3MhEwsOeKQ1YeiZ3g5FU0_MJLrfefI64CTEBivoqxexWKKJMaYAnN-HaKcaMSLj0jn_szIZ6Dx3hd6FLzo76rGkzGS2WGMWUfO6pZ4wVCyb7WeeIyRy_dy61yIPpp6JBPsdxZsWC3fQ/s400/image1.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEig3MhEwsOeKQ1YeiZ3g5FU0_MJLrfefI64CTEBivoqxexWKKJMaYAnN-HaKcaMSLj0jn_szIZ6Dx3hd6FLzo76rGkzGS2WGMWUfO6pZ4wVCyb7WeeIyRy_dy61yIPpp6JBPsdxZsWC3fQ/s72-c/image1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/agregacja-daty-przy-uzyciu-parametru.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/agregacja-daty-przy-uzyciu-parametru.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować