Metadane - dane o danych

         Jak możemy uzyskać w Tableau dostęp do szczegółowych informacji, dotyczących źródła danych, które podłączamy? Możemy to zrobić już na etapie łączenia z danymi, ale także podczas pracy na zbiorze z poziomu zakładki Data. Zobacz jakie mamy możliwości.

         Część z omówionych funkcjonalności jest dostępnych jedynie w Tableau 9.0, więcej na ten temat można przeczytać w poście:


w sekcji „Łączenie z danymi i metadane”.

         Na stronie łączenia się z danymi po lewej stronie widoku mamy listę tabel, dostępnych w źródle. Przy każdej z nich znajduje się ikonka View Data, dzięki której można wyświetlić podgląd tabeli.

         Jednakowy efekt przyniesie przeciągnięcie wybranej tabeli na okno z komunikatem „Drag sheets here”.

         Widok źródła możemy zobaczyć również po przejściu do arkusza, w trakcie pracy z danymi. Ikonka View Data znajduje się na zakładce Data.

         Po przeciągnięciu tabeli na okno w konektorze danych mamy możliwość przełączania się pomiędzy widokiem na tabelę (przycisk Preview data source), a wydrukiem zmiennych w tabeli (przycisk Manage metadata).

         Przy każdej zmiennej znajduje się ikonka, podpowiadająca jaki jest typ danej zmiennej. Możemy również sprawdzić czy zmienna ma przydzielone znaczenie geograficzne.

         Gdy przechodzimy do arkusza i pracy na danych, w zakładce Data mamy wydruk wszystkich zmiennych w modelu, podzielonych na Dimensions (wymiary) i Measures (miary). Możemy sprawdzić jaki jest typ danej zmiennej za pomocą opcji Change Data Type, dostępnej w menu, rozwijanym przy tej zmiennej oraz sprawdzić czy ma ona przydzieloną rolę geograficzną za pomocą opcji Geographic Role.

         W menu rozwijanym przy każdej zmiennej, zarówno na etapie łączenia się z danymi jak i w arkuszu na zakładce Data, znajdziemy opcję Describe, dzięki której wyświetlimy okno ze szczegółowymi informacjami, dotyczącymi tej zmiennej.

         W wyświetlonym oknie znajduje się przycisk Load, która pozwala na uzyskanie jeszcze większej ilości informacji, np. w przypadku zmiennej jakościowej będzie to informacja o liczbie braków danych, o szerokości kolumny oraz lista przyjmowanych wartości.

         Informacje w okienku Describe można szybko skopiować bez zaznaczania, dzięki przyciskowi Copy.

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Metadane - dane o danych
Metadane - dane o danych
https://2.bp.blogspot.com/-9-ges2w96sQ/VkjHlKMZraI/AAAAAAAABzA/tSfkyJwTFcU/s640/image1.png
https://2.bp.blogspot.com/-9-ges2w96sQ/VkjHlKMZraI/AAAAAAAABzA/tSfkyJwTFcU/s72-c/image1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/metadane-dane-o-danych.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/metadane-dane-o-danych.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować