Level of Detail Expressions - przykłady (Proportional Brushing)

         Zasadniczym zagadnieniem w wielu analizach jest porównywanie pewnych wartości, np. porównywanie wyboru do łącznej kwoty. Tableau nazywa taką technikę „Proportional Brushing”. Level of Detail Expressions znacznie ułatwiają wykonywanie tego typu analiz. W poście omówiony zostanie proces tworzenia wizualizacji, dzięki której możemy badać za jaki procent całkowitej sprzedaży produktów w poszczególnych kategoriach odpowiada zaznaczony na mapie kraj.


         Opublikowaną wizualizację możemy znaleźć pod linkiem:         Pracę rozpoczynamy od utworzenia wykresu słupkowego sprzedaży w rozbiciu na wymiar Sub – Category. Słupki możemy posortować malejąco pod kątem wartości sumarycznej sprzedaży np. za pomocą skrótowej ikonki sortowania, znajdującej się na osi liczbowej.
         Następnie tworzymy kalkulację, która będzie wyrażała całkowitą sprzedaż w rozbiciu na wymiar Sub – Category, niezależnie od wyboru kraju na mapie, której użyjemy do filtrowania widoku. Do ustalenia poziomu szczegółu kalkulacji wykorzystamy funkcję FIXED.
         Nanosimy kalkulację na zakładkę i umieszczamy przed miarą Sales. Następnie nakładamy wykresy na siebie za pomocą opcji Dual Axis, dostępnej w menu rozwijanym przy drugiej zmiennej. Zmieniamy typ wizualizacji w zakładce Marks z Automatic na Bar.
         Początkowo jedne słupki przykryją w całości drugie, jednak gdy zaczniemy filtrować widok na dashboardzie za pomocą mapy, kalkulacja „Całkowita sprzedaż w kategoriach” pozostanie niezmienna i będziemy mogli zobaczyć za jaką część sumarycznej sprzedaży w każdej kategorii odpowiada zaznaczony kraj. Kolory słupków możemy edytować za pomocą opcji Edit Colors, dostępnej po naciśnięciu ikonki Color lub w menu rozwijanym przy legendzie koloru. Jedną z osi liczbowej możemy ukryć na widoku odznaczając Show Header w menu, rozwijanym przy zmiennej Sales lub bezpośrednio po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na oś liczbową.
         Po najechaniu myszką na poszczególne słupki pojawi się okienko ze szczegółowymi informacjami, którego wygląd możemy kontrolować za pomocą ikonki Tooltip. Należy pamiętać, że w przypadku nałożenia na siebie dwóch wykresów mamy dwa okienka. Aby modyfikować ich wygląd przełączamy się pomiędzy wykresami np. za pomocą zakładki Marks. Po naniesieniu zmiennej na ikonkę Tooltip, możemy odwołać się do jej wartości w okienkach.
         W następnym kroku tworzymy kolejną kalkulację, wyrażającą procent całości i przedstawiamy ją na wykresie słupkowym, w rozbiciu na wymiar Sub – Category. Etykiety możemy dodać np. za pomocą skrótowej opcji Show Mark Labels, kryjącej się pod ikonką Abc na pasku narzędzi. Wygląd słupków kontrolujemy za pomocą ikonki Color. Przed nałożeniem akcji filtrującej na widok każdy słupek będzie wyrażał wartość 100%.


         Słupki sortujemy malejąco względem wartości sumarycznej sprzedaży, jak na poprzednim wykresie. Etykiety odpowiadające za wartości zmiennej Sub – Category możemy ukryć na widoku za pomocą odhaczenia opcji Show Header (dostępnej w menu, rozwijanym przy tej zmiennej w zakładce Rows), jeśli umieścimy oba wykresy słupkowe na dashboardzie obok siebie. 
         Wygląd okienka, wyświetlającego się po najechaniu na poszczególne słupki, możemy modyfikować za pomocą ikonki Tooltip. Aby mieć w nim dostęp do zmiennej, która nie została wykorzystana do zbudowania widoku, przeciągamy tę zmienną na ikonkę Tooltip.
         Mapę obszarową krajów tworzymy poprzez podwójne kliknięcie myszką na zmienną Country oraz wybór z zakładki Show Me typu wizualizacji „filled maps”.
         Wykorzystujemy zmienną Sales jako atrybut koloru, poprzez jej przeciągnięcie na ikonkę Color. Paletę koloru możemy edytować za pomocą opcji Edit Colors, dostępnej po naciśnięciu ikonki Color lub w menu rozwijanym przy legendzie koloru. Opcjonalnie dodajemy etykiety, wyrażające całkowitą wartość sprzedaży w poszczególnych krajach. Przeciągamy zmienną Sales na ikonkę Label i wybieramy z menu, rozwijanym przy tej zmiennej w zakładce Marks kalkulację tabelaryczną Percent of Total.
         Na koniec tworzymy dashboard np. za pomocą skrótowej ikonki New Dashboard, podobnie jak tworzy się nowe arkusze. Regulujemy rozmiar dashboardu w sekcji Size i rozmieszczamy na nim arkusze wedle uznania. Tytuły arkuszy możemy ukryć za pomocą opcji Hide Title.
         Pozostaje nam jedynie nałożenie akcji filtrującej na mapie. Najszybciej można to zrobić wybierając z menu, rozwijanego przy mapie opcję Use as Filter.
         Teraz po naciśnięciu na interesujący kraj na mapie filtrujemy pozostałe widoki, dzięki czemu możemy porównać sprzedaż produktów we wskazanym kraju z wartością całkowitej sprzedaży.
         Drugi z wykresów słupkowych dostarczy również informacji, jaki procent całkowitej sprzedaży stanowi sprzedaż uzyskana we wskazanym kraju.

KOMENTARZE

Nazwa

Alteryx,8,astrafox,1,ASTRAFOX ACADEMY,16,case study,16,Data Science,44,Konferencje,31,Mapy i geokodowanie,6,Opinie,1,Przygotowane danych - ETL,4,R,4,Tableau,202,Tips & Tricks,61,Wizualizacja danych,50,
ltr
item
Polski blog Tableau - ASTRAFOX: Level of Detail Expressions - przykłady (Proportional Brushing)
Level of Detail Expressions - przykłady (Proportional Brushing)
https://public.tableau.com/static/images/Pr/ProportionalBrushing_2/Dashboard/1_rss.png
https://1.bp.blogspot.com/-hqBehtgcFRo/VkEWxQvS7mI/AAAAAAAAAQk/Gvh-FeZ9pKQ/s72-c/image1.png
Polski blog Tableau - ASTRAFOX
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/proportional-brushing.html
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/
http://blog.tableau-software.pl/2015/04/proportional-brushing.html
true
9139349578575077505
UTF-8
Załadowano wszytskie posty Nie znaleziono żadnych postów ZOBACZ WSZYSTKIE Czytaj więcej Odpowiedz Usuń komentarz Usuń Napisane przez Home STRONY POSTY Zobacz wszystko POLECANE ETYKIETA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono tematów ani postów pasujących do twoich kryteriów Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nd Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czewiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień teraz minutę temu $$1$$ minutes ago godzinę temu $$1$$ hours ago wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago ponad 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TO JEST TREŚĆ PREMIUM Udostępnij, by odblokować Kopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany Nie można skopiować kodu / tekstu, naciśnij [CTRL]+[C] (or CMD+C w Mac) by skopiować